Instalacja oświetlenia LED

Oświetlenie LED pojawia się coraz częściej w polskich domach i mieszkaniach. Nie powinno to zresztą dziwić — zalety systemów LED są ewidentne oraz powszechnie znane. LEDy są energooszczędne, ekologiczne i bezpieczne. Są także łatwe w montażu i użytkowaniu, a ponadto — możliwość emisji światła jest o wiele bardziej rozbudowana niż w przypadku konwencjonalnych systemów oświetleniowych. By jednak zamontować oświetlenie LED w formie taśm, konieczne jest dysponowanie odpowiednimi profilami. Poniżej skupiamy się na ich wyborze i zakupie oraz udzielamy porad związanych z wyborem konkretnego systemu profili. 

Profile LED — ochrona i ekspozycja taśm LED 

Profile LED są stosowane bezpośrednio do montażu taśm LED. Ich funkcje są rozmaite. Z jednej strony, ułatwiają montaż taśm, tworząc dla nich zwartą i wytrzymałą przestrzeń. Zarazem, profile pomagają w odprowadzaniu nadmiaru ciepła emitowanego w trakcie pracy oświetlenia. Choć wielu użytkowników LEDów zupełnie o tym zapomina, to jednak taśmy z diodami również emitują energię cieplną, która musi zostać rozprowadzona po otoczeniu. Ponadto, profile LED pomagają w stworzeniu wybranej przez Ciebie konstrukcji montażowej, bez której nie ma mowy o zamontowaniu taśmowego oświetlenia sufitowego. 

Poszczególne dostępne profile LED mogą różnić się kształtem, budową, konstrukcją oraz sposobem wyprofilowania. Znajdziesz między innymi profile nawierzchniowe, przeznaczone do montażu na powierzchni ścian lub innych przestrzeni płaskich. Dostępne są także profile wpustowe, narożne, schodowe, wykorzystywane w łączeniu poszczególnych elementów oraz konstruowaniu bardziej rozbudowanych systemów. 

Warto też wymienić profile hermetyczne, dedykowane do montażu w miejscach szczególnie niebezpiecznych oraz narażonych na szkodliwe oddziaływania. Do takich należą między innymi łazienka oraz kuchnia, w których również z powodzeniem można stosować oświetlenie taśmowe LED. Ponieważ w miejscach tych LEDy są narażone na intensywne oddziaływanie wilgoci, profile hermetyczne tworzą całkowicie izolowaną przestrzeń, w której taśmy będą bezpieczne. 

Ponadto, znajdziesz liczne inne profile dedykowane — na przykład przeznaczone do montażu na płaszczyznach szklanych lub wykonanych z innych materiałów. Niezależnie, gdzie planujesz umieścić swoje oświetlenie LED, z pewnością znajdziesz dedykowane do wykonania tego zadania odpowiedni zestaw profili. 

Profile aluminiowe — wytrzymałe i nowoczesne 

Aluminium jest materiałem wysoce przydatnym w produkcji profili LED. Przede wszystkim — jest to materiał wytrzymały i odporny na działanie wilgoci, wysokich temperatur, pyłków, detergentów oraz innych potencjalnych oddziaływań. Ponadto, aluminium jest wyjątkowo sztywne, a wykonane z niego profile zachowają swoje wyjściowe parametry i kształty przez długi okres czasu. Ewidentną zaletą aluminium jest także jego niska waga, co również ma przełożenie na warunki montażu i użytkowania. Profile nie tworzą zbyt dużego obciążenia, dlatego po ich zamocowaniu pozostaną w wybranym miejscu tak długo, jak tego zapragniesz. 

Profile aluminiowe można więc łączyć z podwieszanym sufitem, bez obaw o możliwość jego przeciążenia. Nadają się także do wprowadzania w strukturę mebli, mocowania przy regałach oraz w wielu innych miejscach, gdzie inne systemy oświetleniowe nie miałyby szans na montaż.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here