Jak dobrać buty BHP?

0
1563

Buty robocze są jednym z podstawowych elementów wyposażenia u każdego pracownika. Bez cienia wątpliwości to część ubioru, o którą koniecznie musi zadbać pracodawca by zapewnić maksimum bezpieczeństwa pracownikowi. Na jakiej podstawie należy dobierać tego typu obuwie i na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę?

Dlaczego obuwie jest istotne?

Buty BHP mają za zadanie przede wszystkim kompleksowo chronić stopę pracownika przed wszelkimi zagrożeniami podczas pracy. Stopa w nieodpowiednio przystosowanych butach jest narażona na wszelkiej maści urazy mechaniczne, kontakt z substancjami żrącymi czy chociażby niekorzystnym oddziaływaniem niskich temperatur.

Dobór butów należy opierać głównie na rodzaju wykonywanej pracy oraz ewentualnych zagrożeniach, które są z nią związane. Poza tym oprócz kompleksowej ochrony, takie buty muszą być wygodne i komfortowe.

Rodzaje butów

Buty BHP możemy podzielić na kilka zasadniczych grup, których podział opiera się przede wszystkim na stopniu zagrożenia podczas wykonywania pracy.

Obuwie bezpieczne to obuwie, które wyposażone jest w podnosek, którego zadaniem jest ochrona stopy przed ewentualnym upadkiem ciężaru na nią. Taki podnosek wedle wszystkich norm musi wytrzymać nacisk rzędu co najmniej 200 J i jest odporny na ściskanie siłą minimum 15 kN.

Z kolei zaś obuwie ochronne także posiada podnosek, jednak jego ochrona jest już nieco mniejsza. W tym modelu przewiduje się wytrzymałość rzędu 100 J oraz ścisk na co najmniej 10 kN. Jak więc widać, buty te przeznaczone są dla pracowników, u których zagrożenia dla stopy są mniejsze.

Dla pracowników, u których nie przewidziane są jakiekolwiek zagrożenia związane z uszkodzeniami stopy przeznaczone do użytku są typowe buty robocze, które nie mają podnoska.

Buty BHP z reguły są kojarzone z dobrze zabezpieczonymi butami. Jeśli szukasz pewnej ochrony, polecamy buty BHP od producenta Demar24.pl.

Wyjątek stanowią jednak prace, w których niebezpieczeństwo nie występuje. W takim przypadku warto wspomnieć o modelach takich jak trzewiki czy sandały, które również mogą znaleźć swoje zastosowanie w pracy.

Rozmiar i wygoda

Oprócz skuteczności danego obuwia na warunki panujące podczas pracy warto zwrócić również uwagę na absolutne podstawy. Należy tu więc wspomnieć o poprawnym doborze rozmiaru butów, co bez wątpienia przekłada się na wygodę pracownika, który przeważnie musi użytkować takie obuwie przez kilkanaście godzin każdego dnia. W gorące dni należy upewnić się czy stopa ma wystarczający przepływ powietrza, zaś zimą czy buty BHP są dostatecznie ciepłe.

Podsumowując, szukając butów dla pracowników należy mieć na uwadze przede wszystkim charakter pracy oraz zagrożenia z niej wynikające. Dobre przystosowanie obuwia jest z całą pewnością kluczowym elementem. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here