Jak należy przygotowywać mleko modyfikowane dla niemowlaka

Mleko modyfikowane przychodzi na pomoc kiedy organizm młodej mamy nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości mleka do wykarmienia malucha. Coraz częściej mleko modyfikowane jest również podawane dziecku jako dodatek do diety, dla urozmaicenia posiłków malucha. Warto zwrócić uwagę na to jak poprawnie przygotowywać mleko modyfikowane i podawać je dziecku.

Czym jest mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane jest produkowane na podstawie mleka krowiego – jest odtłuszczane, a także usuwane są z niego wszystkie elementy, które mogą zaszkodzić wrażliwemu organizmowi niemowlaka. Następnie mleko modyfikowane jest nasycane dużą dawką witamin i mikroelementów, które sprzyjają poprawnemu wzrostowi i rozwojowi malucha.

Mleko modyfikowane w diecie malucha

Mleko modyfikowane zostało stworzone jako pomoc dla mam, które nie mają wystarczająco mleka lub ze względów zdrowotnych nie mogą karmić dziecka piersią. Obecnie mleko modyfikowane jest stosowane nie tylko jako zamiennik mleka matki, ale także jako dodatek do niego.

Mleko modyfikowane (zobacz mleka modyfikowane Humana Baby: https://humana-baby.pl/kategoria/mleka-modyfikowane/)możemy wprowadzić do diety malucha jako całkowity zamiennik mleka matki nawet w pierwszych tygodniach życia dziecka wybierając właściwy produkt. Warto jednak pamiętać, że lekarze i specjaliści zalecają karmić niemowlę mlekiem matki przez pierwsze sześć miesięcy albo co najmniej trzy.

Skład mleka modyfikowanego jest bardzo podobny do mleka matki, choć i są też różnice, dlatego zamiast całkowitego przestawienia dziecka, warto zastanowić się nad rozszerzeniem diety o mleko modyfikowane. Zastępując jeden lub kilka posiłków w ciągu dnia na karmienie buteleczką nie tylko urozmaicamy posiłki malucha, ale także dajemy młodej mamie możliwość regeneracji sił i odpoczynku.

Wybór i sposób podania mleka modyfikowanego

Jak i każdy inny produkt spożywczy, który wymaga przygotowania, mleko modyfikowane posiada dokładną instrukcję przygotowania na etykiecie wraz ze wskazówkami dla rodziców i tabelą wartości odżywczych. Choć mamy dostępną instrukcję każdorazowo biorąc do ręki opakowanie mleka modyfikowanego, prawie 20 procent osób przygotowuje mieszankę niezgodnie z zaleceniami.

Jak poprawnie przygotować mleko modyfikowane dla dziecka? Warto zapamiętać kilka prostych zasad:

  • czyste akcesoria, to podstawa. Jeśli przygotowujesz mleko dla niemowlaka, to buteleczka i pozostałe akcesoria muszą być wysterylizowane i pozostawione do wyschnięcia (bez wycierania ścierką). W przypadku starszych dzieci, to buteleczkę można umyć normalnie za pomocą gąbki i płynu;
  • właściwa woda – do przygotowania mleka modyfikowanego nie możemy użyć którejkolwiek wody ze względu na jej składniki i możliwe zabrudzenie. Dla niemowląt warto stosować niskosodową i niskozmineralizowaną wodę, którą możesz kupić w każdym sklepie spożywczym;
  • przygotowanie mleka tylko na jedną porcję – mleko po wymieszaniu z wodą jest przydatne do spożycia jedynie w ciągu godziny, gdyż po tym czasie w mleku zaczynają wytwarzać się bakterie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here