Jak odróżnić zaskórniki zamknięte od otwartych

Mimo że zaskórniki nie są poważnym defektem estetycznym ani nie stanowią też zagrożenia dla naszego zdrowia, to jednak pozostają częstym powodem kompleksów. Wielu z nas marzy o idealnie gładkiej, promiennej skórze, a wągry na nosie czy też policzkach mogą być uciążliwe, nawet jeśli usiłujemy je zakamuflować makijażem. Warto wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje zaskórników: otwarte oraz zamknięte. Jak je od siebie odróżnić i co zrobić, by ich widoczność została zmniejszona?

Jak właściwie powstają zaskórniki?

Zaskórniki to efekt zablokowanych porów skóry, które zostają zatkane przed nadmierną ilość sebum oraz martwe komórki naskórka. Chociaż łój sam w sobie jest całkowicie naturalny, a wręcz potrzebny, jako że chroni naszą cerę przed działaniem czynników zewnętrznych, to jednak może się zdarzyć, że gruczoły wytwarzają go zbyt dużo, co jest szczególnie charakterystyczne dla posiadaczy skóry mieszanej i tłustej. Nierzadko przyczyniają się do tego zanieczyszczenia, szczególnie jeśli nie dbamy o to, żeby na bieżąco je usuwać.

Pierwsze zaskórniki z reguły pojawiają się w okresie dojrzewania, kiedy na skutek zaburzeń hormonalnych produkcja sebum zostaje znacznie zwiększona. Nie oznacza to jednak, że tego rodzaju wypryski nie występują u dorosłych, wprost przeciwnie – są bardzo częstym wynikiem niezachowywania właściwej higieny, stosowania zbyt ciężkich kosmetyków i niezdrowej diety. Na pojawianie się zaskórników mogą też wpływać predyspozycje genetyczne, stres, a nawet niedobory niektórych witamin i minerałów w organizmie.

Zaskórniki otwarte i zamknięte – poznaj różnicę

Choć zaskórniki często są związane z trądzikiem, to jednak nie zawsze są oznaką tego schorzenia. Niemniej, jeśli nie podejmiemy odpowiednich kroków w celu ich zwalczania lub też zastosujemy niewłaściwe zabiegi, mogą się one przekształcić w poważniejsze niedoskonałości.

Jak rozpoznać, z którym rodzajem zaskórników mamy do czynienia?

  • Zaskórniki zamknięte – bywają określane mianem „kaszki”, ponieważ przyjmują postać niewielkich, białawych grudek, które są wyczuwalne pod palcami lub dobrze widoczne po naciągnięciu skóry. Powstają poprzez zatykanie ujść gruczołów łojowych komórkami martwego naskórka. Jako że ujścia mieszków nie są widoczne na powierzchni, te zaskórniki są trudniejsze do zauważenia.
  • Zaskórniki otwarte – to właśnie one najczęściej są nazywane wągrami ze względu na ciemne zabarwienie, które wynika z utleniania się keratyny oraz nadkażenia bakteryjnego łoju zalegającego w gruczołach. Są szczególnie widoczne na nosie, czole oraz brodzie.

Prawidłowe oczyszczanie twarzy jako sposób na zaskórniki

Chcąc pozbyć się zaskórników, powinniśmy pamiętać o tym, by w żadnym razie samodzielnie ich nie wyciskać. W ten sposób możemy podrażnić naskórek i przyczynić się do tego, że bakterie przeniosą się też na obszary dotychczas zdrowej skóry. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie udanie się do gabinetu kosmetologicznego na manualne oczyszczanie twarzy – wykonane przez specjalistę w sterylnych warunkach jest dużo bezpieczniejsze i może dać oczekiwane rezultaty.

Przede wszystkim jednak w profilaktyce i redukowaniu zaskórników ogromną rolę odgrywa pielęgnacja. Oprócz regularnego nawilżania cery (jest to istotne, jako że nadmierna ilość sebum jest wytwarzana zwykle na skutek przesuszenia) powinniśmy oczyszczać twarz kosmetykami dopasowanymi do typu naszej cery. Istotna jest oczywiście regularność, zatem oczyszczanie twarzy powinno się odbywać zarówno rano, jak i wieczorem, co da nam bezwzględną pewność, że na skórze nie osadzają się żadne niepożądane substancje.

Oczyszczanie twarzy powinno się rozpocząć od demakijażu (jeśli mówimy o wieczornej rutynie) w celu usunięcia wszelkich kosmetyków kolorowych. Następnie cerę należy dokładnie umyć przy pomocy żelu, mleczka lub pianki, którą następnie spłukuje się dużą ilością wody. Ostatnim krokiem może być także wykorzystanie toniku lub hydrolatu, które mają za zadanie ukoić cerę i przywrócić skórze naturalne pH. Dopiero wówczas jesteśmy w pełni przygotowani na nałożenie ulubionego kremu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here