rośliny w ogrodzie

Kiedy nadchodzi jesień prac w ogrodzie nie ubywa, a nawet przybywa, bowiem zarówno trawnik, jak i rośliny trzeba przygotować na nadchodzącą zimę. Ponieważ trudno przewidzieć, kiedy ona nadejdzie prace należy rozłożyć na koniec września i październik. Trzeba jednak pamiętać, że pielęgnowanie ogrodu może być konieczne nawet do grudnia w przypadku bezśnieżnych i w dodatku bezdeszczowych okresów.

Jak zadbać o trawnik jesienią – czyli o grabieniu i koszeniu słów kilka

Jesienią, kiedy liście intensywnie opadają z drzew trzeba zabrać się za ich grabienie. Nie można pozostawić liści na trawniku, aby nie doprowadzić do jego gnicia, bowiem trawa przysypana liści, podobnie jak przysypana śniegiem „dusi się”, nie może korzystać ze słońca ani składników odżywczych, wilgoć także nie trafia do korzeni, a to prowadzi do powstawania w zimie tzw. pleśni śniegowej czy innych chorób grzybowych. Dlatego przed zimą trzeba pozbyć się wszystkich liści. Tu na szczęście z pomocą przychodzą dmuchawy do liści z pojemnikami i rozdrabniaczami, które świetnie się sprawdzą. Wysokiej klasy sprzęt znajdziecie w sklepie Euro Ogród. Jesienią podobnie jak w innych porach roku ważne jest również koszenie. Kosimy dopóki nie ma przymrozków, a suche i bezśnieżne sezony zdarzają się coraz częściej. Zatem póki trawa rośnie, trzeba kosić, przynajmniej co dwa tygodnie. Przeciętnie ostatnie koszenie wykonuje się mniej więcej w połowie października, jednak zdarza się, że kosić trzeba jeszcze w listopadzie. Ostatnie koszenie wykonujemy na wysokość 4-5 cm. Trzeba zadbać też o sprawność kosiarki, a kiedy już nastąpi ostatnie koszenie zająć się jej czyszczeniem, ewentualną wymianą ostrzy, a w przypadku modeli spalinowych również przepaleniem paliwa do końca, gdyż nie można go usuwać ani wylewać.

Zadbaj o trawnik przed zimą – pamiętaj o nawożeniu, wertykulacji i aeracji

Poza grabieniem i koszeniem trzeba pamiętać również o jesiennym nawożeniu trawnika. Tu nie można używać nawozów zawierających azot, aby nie pobudzać trawy do wzrostu. Powinny to być mieszanki potasowo-fosforanowe, które wzmacniają źdźbła trawy i korzenie. Aby składniki odżywcze dotarły do korzeni istotne znaczenie ma wertykulacja, czyli pozbycie się martwej, pożółkłej darni, a także nakłuwanie gleby, czyli aeracja. Tę ostatnią należy wykonać gdzieś w połowie października, wtedy też można zastosować ostatnie jesienne nawożenie. Dzięki takiemu postępowaniu trawnik ma szansę uniknąć chorób grzybowych i zazielenić się wiosną.

Pozbądź się przekwitłych roślin, liści i gałęzi – wykorzystaj w kompostowniku lub spal

Oczywiście nie tylko o trawnik trzeba odpowiednio zadbać. Pielęgnacja ogrodu jesienią dotyczy również pozbycia się przekwitłych roślin czy liści oraz połamanych gałęzi. Jeśli roślina wygląda na chorą to należy ją w całości usunąć i spalić. Z kolei przekwitłe fragmenty nie mające znamiona chorób można wykorzystać do kompostownika. Pozostawienie szczątków roślin w glebie może wiązać się z ich gniciem i powstaniem grzybni w glebie. W sytuacji, gdy roślina uschła, ale ma owoce można ją pozostawić w ogrodzie, gdyż będzie pożywieniem dla ptaków.

Zasadź rośliny cebulowe i zadbaj o ochronę roślin przed zimą

Jesienią można, a nawet trzeba sadzić rośliny cebulowe, które zakwitają na wiosnę. Zatem sadzimy wiosenne tulipany, krokusy, lilie czy narcyzy. Termin sadzenia to wrzesień i początek października. Warto sadzić cebulki w koszyczkach, dzięki czemu są chronione przed gryzoniami, a jednocześnie mają dostęp do wody. Jesienią zabieramy się również za bielenie drzew, gdyż w ten sposób zabezpieczamy je przed skutkami przymrozków, czyli pęknięciami kory i powstawaniem ran. Dotyczy to zwłaszcza bardziej wrażliwych drzew owocowych. Wiele roślin, kiedy nadchodzą przymrozki na poziomie poniżej 0 stopni, trzeba okryć gałązkami stroiszu, bądź też korą. Trawy ozdobne należy związać i ochronić stroiszem. Skuteczną ochroną przed suchym i zimnym wiatrem mogą być również agrowłókniny przymocowane do palików, w formie niewielkich parawanów.

Niewątpliwie pielęgnacja ogrodu jesienią to ogrom pracy. Jeśli jednak o niczym nie zapomnimy, to ogród odwdzięczy nam się na wiosnę zieloną trawą i pięknie kwitnącymi roślinami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here