Jak przygotować ogród na jesień

Wraz z końcem lata i nastaniem jesieni przychodzi czas na prace w ogrodzie. Przygotowania do jesienno-zimowego okresu to nie tylko zagrabianie liści i sprzątanie ogrodu. To również zabezpieczenie roślin przed zimowymi przymrozkami oraz ochrona ogrodowej architektury i mebli przed uszkodzeniami, jakie mogą powstać na skutek niskich temperatur i wilgoci.

Nastanie jesiennych chłodów to znak, że pora zacząć przygotowania ogrodu do zimy. Zakres prac, jakie trzeba będzie wykonać, zależy nie tylko od wielkości ogrodu, ale również od tego, w jaki sposób ta przydomowa przestrzeń została zagospodarowana. Znaczenie ma tutaj ilość oraz rodzaj roślinności, a w przypadku ogrodowych mebli i małej architektury, materiał, z jakiego te zostały wykonane.

Jak zadbać o roślinność w ogrodzie?

Nie wszystkie uprawiane w naszych ogrodach rośliny są wrażliwe na zimową aurę. Niektóre z nich nawet przy niskich temperaturach i suszy fizjologicznej, na którą roślinność jest narażona w zimie, radzą sobie doskonale. Takie gatunki nie wymagają zazwyczaj naszej ingerencji, bo zimowanie w ogrodzie wcale im nie szkodzi.

Są jednak i takie gatunki, które potrzebują znacznie więcej uwagi. Ich bulwy lub kłącza powinny być przechowywane w miejscu, w którym temperatura nie spada poniżej 5oC. Dlatego przed nastaniem zimy należy je wykopać z gruntu i przenieść w inne miejsce, gdzie będą dobrze zabezpieczone. To może być na przykład piwnica albo inne chłodne, ale nie charakteryzujące się tak dużymi spadkami temperatur jak środowisko zewnętrzne pomieszczenie.

Sprzątanie w ogrodzie

Porządkowanie ogrodu to jedna z podstawowych czynności, o jakiej należy pamiętać przed nastaniem zimy. Właściciele ogrodów, w których znajdują się drzewa liściaste, powinni zadbać o zagrabienie i uprzątnięcie opadających liści. Pozostawienie ich na trenie posesji może uszkadzać zarówno znajdujące się w ogrodzie rośliny, jak i trawnik. Gnijące liście mogą przyczyniać się do chorowania murawy i jej zanikania. Jedną z chorób, którą mogą wywoływać, jest pleść śniegowa.

Porządkowanie ogrodu to także uprzątnięcie znajdujących się na jego terenie ogrodowych mebli. Jeśli nie zostaną przeniesione na okres jesienno-zimowy w suche i chłodne miejsce lub zabezpieczone w inny sposób, ich żywotność może się znacząco obniżyć. Niestety nie każdy właściciel ogrodu dysponuje odpowiednim do przechowywania mebli pomieszczeniem. Alternatywą może być w takiej sytuacji specjalny pokrowiec dostępny na stronie https://Bazkar.pl. Wykonany z wysokiej jakości polipropylenu chroni meble przed niekorzystnym działaniem wilgoci oraz zabezpiecza przed zabrudzeniem. W podobny sposób należy zabezpieczyć też inne elementy ogrodowej architektury. W tym przypadku można posłużyć się folią, która pozwoli ochronić je przed wilgocią i mrozem.

Przygotowanie ogrodu na zimę to istotny etap prac, jakie należy wykonywać na terenie posesji. Dzięki temu przestrzeń ogrodu pozostanie zadbana i estetyczna i na wiosnę znów będzie cieszyć użytkowników. Rodzaj i zakres prac w każdym przypadku może być trochę inny. Zależy bowiem od powierzchni działki, rodzaju oraz ilości roślinności, a także tego, jaka ogrodowa architektura i meble znajdują się na jej terenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here