Jak wygląda prawidłowa higiena uszu?

0
1532

Wydawać by się mogło, że nie ma nic łatwiejszego, niż dbanie o higienę. Co jest bowiem trudnego w umyciu się, czy to całego ciała, czy poszczególnych jego części – tak zapyta zapewne każdy, komu zasugeruje się, że o higienę dba nieprawidłowo. A rzeczywistość jest taka, że prawidłowe mycie się nie należy do zadań tak prostych i oczywistych, jak się wydaje. W mediach bardzo łatwo zaleź informacje, że wiele osób popełnia błędy przy myciu poszczególnych obszarów ciała. Bardzo często naszą uwagę zwraca się na prawidłowe mycie uszu.

Czyszczenie uszu – specyficznej części ciała

Uszy to organ specyficzny. Jest to nic innego jak jeden z otworów w ciele, przez który czynniki zewnętrzne docierają do środka. Docierają tam nie tylko dźwięki, ale rozmaite przedmioty czy brud, które mogą uszkodzić ucho zewnętrzne. Jakby tego było mało, ucho wydziela też substancję zwaną woskowiną, której zadaniem jest umożliwić prawidłowe działanie ucha i jego poszczególnych elementów. Nieprawidłowe czyszczenie uszu może wyrządzić poważne szkody i nie ma przesady w tym, że lekarze czy higieniści zwracają uwagę na to, aby na czyszczenie uszu zwrócić szczególną uwagę podpowiadają, jak czyścić uszy, aby z jednej strony nie przesadzić, a z drugiej zrobić to skutecznie.

Prawidłowa higiena uszu i innych części ciała

Jeśli chodzi o higienę, nieprawidłowo można o nią dbać na dwa sposoby. Negatywne skutki ma zarówno brak higieny, jak i nadmierna higiena. Brak podstawowej higieny skutkuje nie tylko negatywnymi efektami w postaci brzydkiego wyglądu czy zapachu, ale też może doprowadzić do poważnych chorób. Nawet podstawowa higiena, jak mycie rąk ma duże znaczenie w tym, aby uchronić organizm przed zarażeniem bakteriami czy wirusami. Z drugiej strony nadmierna higiena również może przynieść negatywne skutki. Najczęściej objawia się to wyjałowieniem ciała, które staje się bardziej narażone na ataki negatywnych czynników. W przypadku uszu, ich nieprawidłowe mycie, polega na zbyt dokładnym ich czyszczeniu. Jednak z reguły nie spowoduje to zmniejszenia ich odporności na choroby, a może doprowadzić do uszkodzenia jego wewnętrznych części.

Jak czyścić uszy prawidłowo?

Dużo informacji dostępnych w mediach a dotyczących nieprawidłowego mycia uszu jest spowodowanych faktem, że wiele osób do higieny uszu używa patyczków higienicznych. Są one tanie i łatwo dostępne, a przy tym są jednorazowe, więc łatwe w użyciu. Jednak z ich pomocą, używając ich w nieprawidłowy sposób, można sobie wyrządzić więcej szkody niż pożytku. To z tego powodu, że wiele osób czyści uszy zbyt głęboko. A prawidłowa higiena uszu za pomocą patyczków powinna ograniczyć się do wyczyszczenia małżowiny usznej, natomiast nie powinno się czyścić nimi przewodu słuchowego, ponieważ łatwo wsunąć patyczek zbyt głęboko i uszkodzić błonę bębenkową, co może doprowadzić do utraty słuchu. Poza tym, zamiast usunąć woskowinę, patyczek wpycha ją do środka, co może doprowadzić do zatkania ucha. Ucho jest tak zbudowane, że nadmiar woskowiny usuwany jest samodzielnie, a gdy tak się nie dzieje, oznacza to jakieś schorzenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here