Marzysz, by stanąć u boku swojego ulubionego aktora i zagrać znaczącą rolę w dobrym filmie? Pasjami oglądasz przedstawienia teatralne, a kinematografię znasz od podszewki? Jako nastolatka chętnie brałaś udział w szkolnych przedstawieniach i nauczyciele zachęcali Cię do kariery aktorskiej? Choć marzenia o aktorstwie nie są niczym nadzwyczajnym – w końcu każdy z nas wyobrażał sobie siebie w roli Jamesa Bonda czy towarzyszącej mu femme fatale, bardzo trudne je zrealizować. Konkurencja jest olbrzymia, a droga do sukcesu grząska i niepewna. Mimo to wiele kobiet zadaje sobie pytanie – jak zostać aktorką?

Ukończ wyższą szkołę aktorską/teatralną

Jeśli nie uznajesz półśrodków i jesteś zdeterminowana, spróbuj dostać się do wyższej szkoły aktorskiej lub teatralnej. Kształcenie odbywa się zwykle w trybie czteroletnim – w trakcie tego okresu będziesz uczestniczyć w zajęciach teoretycznych i praktycznych, często prowadzonych przez znane osobistości z branży. Poznasz historię teatru i filmu, zyskasz wiedzę z kostiumologii i sztuki. Równolegle będziesz rozwijać swoje umiejętności w zakresie zachowania scenicznego, technik gry aktorskiej, tańca i wokalu, ekspresji ruchu, dykcji czy interpretacji tekstu. W Polsce możesz uczęszczać do państwowej lub prywatnej akademii teatralnej/aktorskiej, natomiast przy wyborze najlepiej kierować się renomą placówki. Aby zostać dyplomowaną aktorką musisz najpierw dostać się na studia, co nie jest takie oczywiste. Oprócz dostarczenia standardowych dokumentów, będziesz musiała bowiem zdać egzamin składający się z dwóch etapów, który oceni Twoje praktyczne predyspozycje do zawodu.

Spróbuj w studium policealnym

Jak zostać aktorką, jeśli nie chcesz uczęszczać do szkoły wyższej? Możesz również ukończyć dwuletnie studium policealne – takie placówki często prowadzą znani aktorzy, co podnosi ich atrakcyjność. W trakcie nauki zyskasz wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu teatru i filmu, nauczysz się aktorskiego warsztatu, a także weźmiesz udział w  zajęciach dodatkowych ze sztuki i kultury, a nawet dziennikarstwa. Niestety, takie przygotowanie jest uważane za mniej prestiżowe i zarezerwowane dla osób, które nie dostały się do wyższej szkoły aktorskiej.

Zapisz się na korepetycje i warsztaty aktorskie

Czy wiesz, że znani aktorzy często dorabiają sobie udzielaniem prywatnych korepetycji? To dość droga metoda i wybierana raczej przez osoby, które chcą dobrze przygotować się do egzaminów do akademii teatralnej. Podstawy zawodu możesz również zdobyć przez uczestniczenie w warsztatach aktorskich – takie zajęcia są zwykle organizowane przez szkoły aktorskie, teatry i domy kultury. Wprawdzie warsztaty czy korepetycje nie zapewnią Ci dyplomu, jednak dzięki nim zyskasz większą swobodę sceniczną, pewność siebie i otwartość, czyli cechy nieodzowne w pracy aktora.

Bierz udział w castingach

Jak zostać aktorką bez studiów czy korepetycji? Możesz od razu „pójść na żywioł”, czyli uczestniczyć w castingach. W ten sposób możesz łatwo zdobyć rolę w niskobudżetowych produkcjach telewizyjnych i reklamach, a tym samym zapewnić sobie dodatkowe źródło dochodu. Dyplomowani aktorzy są niechętni amatorom, jednak czasami trafiają się osoby z samorodnym talentem, które okazują się nie mniej zdolne niż absolwenci akademii teatralnych.  Oprócz zgłaszania się na castingi możesz również zarejestrować się w banku twarzy – jeśli masz ciekawą aparycję i wyraziste rysy, jest szansa, że jakiś reżyser dostrzeże Twój potencjał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here