Suplementy diety to preparaty stosowane powszechnie przez większość z nas, które z założenia mają działać prozdrowotnie. Nie zawsze jednak spełniają pokładane w nich nadzieje, gdyż zdecydowana większość suplementów diety zawiera syntetyczne witaminy, a w składzie dominują zbędne dodatki, takie jak konserwanty, barwniki i aromaty, wypełniacze, substancje przeciwzbrylające. Czy jednak są powody do niepokoju? Czy witaminy syntetyczne różnią się od tych naturalnych? I czy rzeczywiście spożycie wraz z suplementem diety niewielkich ilości syntetycznych dodatków może negatywnie odbić się na zdrowiu? Pora rozwiać wszelkie wątpliwości.

Witaminy syntetyczne kontra naturalne – co na to badania kliniczne?

Jednym z najczęściej stosowanych suplementów diety jest witamina C. Możemy zatem posłużyć się nią, aby zobrazować różnice pomiędzy witaminami syntetycznymi i naturalnymi. Witamina syntetyczna to związek o określonej budowie chemicznej i aktywności biologicznej, który pozyskiwany jest na drodze chemicznej syntezy w laboratorium. Naturalna witamina C zawarta w suplementach ma taki sam wzór chemiczny jak jej syntetyczny odpowiednik… Czy jest zatem między nimi jakakolwiek różnica? Ależ oczywiście.

W badaniach klinicznych przeprowadzonych na osobach suplementujących witaminę syntetyczną bądź przyjmujących analogiczne dawki witaminy C naturalnej z dietą, odnotowano identyczny wzrost poziomu kwasu askorbinowego we krwi. Teoretycznie przemawia to za tym, że biodostępność syntetycznej i naturalnej witaminy C jest identyczna. Ale to tylko teoria, gdyż zaletą witaminy C naturalnej jest fakt, iż wraz z nią dostarczamy szeregu innych, cennych związków odżywczych i prozdrowotnych. Mowa zwłaszcza o antyutleniaczach, takich jak bioflawonoidy. I to one modyfikują właściwości witaminy C – czynią jej działanie skuteczniejszym, wykazują komplementarne właściwości prozdrowotne, wspomagają działanie antyutleniające. I to świadczy o wyższości naturalnej witaminy C nad syntetyczną.

Naturalna witamina C… w tabletkach?

W omawianym badaniu wspomniano o naturalnej witaminie C dostarczanej wraz z dietą. A co z suplementami? Czy w nich można znaleźć naturalną witaminę C? Jak najbardziej! Taki wartościowy suplement poznasz po tym, że jego skład zawiera wyselekcjonowane ekstrakty owocowe. W przypadku witaminy C naturalnej najlepszymi źródłami są ekstrakty z owoców aceroli oraz dzikiej róży. Niekiedy dobrej jakości preparaty wzbogacone są także o inne antyutleniacze, takie jak selen, kwas elagowy czy bioflawonoidy cytrusowe. Taki kompleksowy i całkowicie naturalny skład znajdziesz w suplemencie diety marki Cheers. Ta polska marka oferuje naturalną witaminę C najwyższej jakości.

Każda kapsułka dostarcza aż 1000 mg doskonale bioprzyswajalnej witaminy C, co czyni suplementację bardzo skuteczną. Powróćmy jeszcze na moment do syntetycznych dodatków, takich jak konserwanty. Wydawałoby się, że takie niewielkie ich ilości nie powinny szkodzić. Jednak osoby o wrażliwym żołądku czy skłonności do alergii mogą odczuć negatywne skutki zdrowotne. Ponadto tego typu syntetyczne dodatki mogą negatywnie wpływać na przyswajalność witamin. Witamina C naturalna Cheers jest całkowicie wolna od dodatku tych zbędnych substancji, co czyni z niej doskonały wybór dla każdego, kto chce doświadczyć prozdrowotnych właściwości witaminy C.

Przeczytaj więcej: Witamina C w tabletkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here