AZS

Jeżeli jesteś osobą, która cierpi na atopowe zapalenie skóry w skrócie AZS zapewne wiesz jak uciążliwe są jego objawy. Zmiany skórne, wypryski, nadmiernie łuszcząca się, podrażniona i swędząca skóra… A to tylko nieliczne objawy.

Osoby z AZS powinny szczególną uwagę zwracać na codzienną pielęgnację wrażliwej skóry; stosować kosmetyki delikatne, pozbawione substancji zapachowych, nawilżające i natłuszczające.

Problematyczne AZS

AZS należy do rodziny chorób przewlekłych. Oznacza to, że niekiedy po dłuższej przerwie objawy z powrotem dają osobie znać, nierzadko przybierając na sile. Zmiany obejmują zazwyczaj naskórek i skórę właściwą.

Bardzo często AZS zostaje odkryty już we wczesnym dzieciństwie, dlatego należy odpowiednio się zabezpieczyć przy nawrotach choroby. Emolienty, tłuste kremy, kąpiele ze specjalnym płynem dla osób chorujących na AZS, dodatkowe płukanie odzieży po każdym praniu – wszystko to pomoże Ci zwalczyć uciążliwe dolegliwości.

Sterydy – czy warto po nie sięgać?

Najlepszym wyjściem będzie udanie się do dermatologa. Oceni on stopień przesuszenia Twojej skóry i po dokładnej diagnozie zaproponuje Ci terapię opartą na silnie działających maściach sterydowych.

Na zmianę należy smarować skórę glikokortykosteroidami i preparatami obojętnymi.

Taką maść należy stosować tylko i wyłącznie na miejsca objęte zmianami np. co drugi dzień lub naprzemiennie maści i bazy.

Substancje zawarte w maściach sterydowych otulą naskórek dodatkową warstwą, która zabezpieczy skórę przed nadmierną utratą wody.

Stosowanie tego rodzaju maści sterydowych jest bezpieczne, pod warunkiem, że stosujemy się do zaleceń specjalisty i nie staramy leczyć się „na własną rękę”. Dermatolodzy zazwyczaj zalecają stosowanie sterydów raz w tygodniu – 3 dawki maści 2 razy dziennie co 12 godzin. W pozostałe dni należy natomiast korzystać z bazy. Maści sterydowe dostępne bez recepty można stosować tylko w weekend a w ciągu tygodnia samej bazy.

Dermatolog może pomóc w walce z AZS

Emolienty – zbawienne składniki dla osób borykających się z AZS

Osoby cierpiące na AZS mają niestety ograniczony dostęp do wielu rodzajów kosmetyków, ponieważ część z nich po prostu może ich uczulać, dlatego warto dowiedzieć się jakiego rodzaju kosmetyków należy używać.

Przesuszona skóra nadmiernie traci wodę, dzieję się tak dlatego, że uszkodzeniu ulega warstwa lipidowa skóry, spowodowane jest to niepoprawną przemianą nienasyconych kwasów tłuszczowych. Kremy, balsamy, maści, emulsje, mleczka, w których składzie znajdują się cenne emolienty będą trafionym zakupem każdego z atopowym zapaleniem skóry. Muszą być one przeznaczone dla skóry wrażliwej.

Kosmetyki z emolientami pozbawione są drażniących substancji zapachowych i barwiących; przenikając w głąb skóry natychmiastowo przynoszą ulgę przesuszonej i wrażliwej skórze pozostawiając ją nawilżoną oraz natłuszczoną przez długie godziny. Tłusta warstwa chroni przed nadmierną utratą wody.

Regularne i właściwe stosowanie emolientów znacząco poprawi kondycję przesuszonej, wrażliwej skóry – już po kilku dniach od rozpoczęcia kuracji stanie się ona nawilżona, gładka i odpowiednio miękka.

Oprócz stosowania odpowiednich kosmetyków pamiętaj również o regularnych wizytach u specjalisty – lekarz dermatolog, wykona dokładną diagnozę, pomoże dobrać Ci preparaty, ustali częstotliwość ich stosowania i podpowie jakich zaleceń należy przestrzegać aby złagodzić objawy choroby.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here