Schodołaz dla osób niepełnosprawnych, inaczej określany jako transporter schodowy, pozwala pokonać schody, które dla wielu niepełnosprawnych stanowią poważną przeszkodę. Warto odwiedzić sklep medyczny i kupić ten sprzęt medyczny, gdyż pomoże nie tylko osobie chorej, ale również jej opiekunowi, który nie będzie musiał dźwigać niepełnosprawnego po schodach.

Schodołaz to bezpieczne i proste w użyciu urządzenie, które sprawdza się w transporcie chorego po każdym rodzaju schodów. Znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie można, np. zainstalować krzesełka schodowego albo jakiegoś rodzaju podnośnika. Dowiedz się, jakie są typy schodołazów i jak one działają oraz czy do jego użycia potrzebny jest specjalny podjazd.

Jakie są typy schodołazów?

Można wyróżnić dwa typy schodołazów: kroczące i gąsienicowe. Niezależnie od typu pozwalają na transport osób chorych, starszych oraz niepełnosprawnych. Ich wielką zaletą jest to, że nie trzeba ich na stałe montować do schodów. Schodołazy gąsienicowe są bezwstrząsowe, a te kroczące pozwalają pokonywać schody wąskie i strome.

Schodołaz – działanie

Schodołazy kroczące i gąsienicowe działają trochę w inny sposób, dlatego warto sprawdzić, który będzie bardziej przydatny. Schodołazy kroczące sprawdzają się przy schodach prostych, wąskich, zakręconych i stromych. Poza tym są bardzo proste w obsłudze oraz można nimi również łatwo manewrować. Jednak tutaj potrzebna jest pomoc opiekuna, który będzie mógł sterować schodołazem. Konieczne jest trzymanie rąk na kolumnie sterowniczej, która będzie miała uruchomiony przycisk jazdy. Cała konstrukcja napędzana jest silnikiem elektrycznym, który zasila się akumulatorem. Natomiast schodołazy gąsienicowe mają wbudowane już gąsienice, które umożliwiają swobodne poruszanie się po schodach. Polecane są one dla osób niepełnosprawnych i do schodów prostych, stromych oraz nierównych. Ich obsługa polega na używaniu przycisków góra-dół.

Dlaczego warto mieć taki schodołaz?

Schodołaz to niezastąpiona pomoc w pokonywaniu barier architektonicznych. Warto go mieć, gdyż ułatwia codzienne funkcjonowanie nie tylko osób niepełnosprawnych, ale również osób starszych i chorych, które mają problemy z kończynami dolnymi. Dzięki temu osoby te nie muszą liczyć na pomoc opiekuna, ale sami mogą przemieszczać się po schodach. Drugi powód, dla którego można mieć schodołaz w swoim domu to to, że umożliwiają poruszanie się wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz, np. w miejscach publicznych. Poza tym opiekun osoby niepełnosprawnej będzie mógł odciążyć swój kręgosłup, gdyż nie będzie musiał dźwigać chorego po schodach. Sklep medyczny albo sklep rehabilitacyjny oferuje bardzo dobrej jakości schodołazy. Oczywiście można zastosować uchwyty dla niepełnosprawnych, ale to rzadko jest najlepszym rozwiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here