menopauza

Menopauza to okres bardzo ważny dla każdej kobiety. Jego symptomów doświadcza blisko 70% pań po 40 roku życia. W większości przypadków, pierwsze objawy pojawiają się, gdy kobiety nadal miesiączkują. Są jednak symptomy typowe dla menopauzy, które mogą zwiastować zbliżający ją się proces zatrzymania cyklu miesiączkowego. Objawy menopauzy mogą się różnić u każdej z Pań, lecz niemal 80% badanych kobiet wskazuje na podobne symptomy zachwiania równowagi hormonalnej.

1. Nieregularna miesiączka

W skutek zmniejszania się ilości estrogenu pojawiają się także zaburzenia miesiączkowania. Dotyczy to nieregularnego krwawienia oraz jego innej postaci: staje się mniejsze lub większe w niektórych przypadkach, a także czas jego trwania ulega zmianie. Dodatkowo, obniżony poziom estrogenu skutkuje także mniejszym nawilżeniem pochwy, wskutek czego w tym okresie Panie są także narażone na infekcje intymne oraz podrażnienia.

2. Zimne poty i uderzenia gorąca

Nagłe uczucie gorąca lub ciepła to jeden z najczęściej wymienianych objawów. To reakcja organizmu na zaburzony poziom estrogenu, która pojawia się najczęściej w klatce piersiowej, po czym ustępuje, przenosząc się na okolice twarzy i szyi. Kobiety przechodzące menopauzę skarżą się także zimne i nocne poty, które z kolei pojawiają się wskutek oddziaływania hormonów na ośrodek odpowiedzialny za termoregulację organizmu.

objawy menopauzy - jakie

3. Kołatanie serca

Kolejnym objawem jest pojawiająca się nagle szybsza praca serca. Kobiety czują zbyt mocne uderzenia serca, które zwykle po chwili wraca do normalnego rytmu, jednak taka sytuacja może pojawić się kilka razy w ciągu dnia. Co ważne, jest to symptom, którego nie należy ignorować nawet wtedy, gdy towarzyszą mu inne objawy menopauzy. Zaburzona praca serca w każdej sytuacji jest niebezpieczna, dlatego niezwłocznie należy udać się do lekarza.

4. Zmęczenie i bezsenność

Obniżenie się poziomu hormonów to powód, dla którego kobiety w czasie menopauzy skarżą się na wiele uciążliwych dolegliwości. Jedną z nich jest uczucie zmęczenia i kłopoty ze snem. Jest to okres stresujący, dlatego często w nocy Panie nie potrafią się zrelaksować i usnąć, przez co pojawiają się zaburzenia snu, uczucie senności i zmęczenia w środku dnia. W tym czasie pogarsza się także samopoczucie, kobiety bywają rozdrażnione i rozchwiane emocjonalnie.

5. Zmiany w wyglądzie

Menopauza może być również widoczna na pierwszy rzut oka. W trakcie tego procesu włosy stają się cieńsze, przerzedzają się, osłabiają się także paznokcie, które są bardziej podatne na złamania i innego rodzaju uszkodzenia. Spadek estrogenu to także powód dla którego Panie przybierają na wadze. Wszystkie te objawy często prowadzą do obniżenia się atrakcyjności, przez co kobiety tracą pewność siebie, nie wykazują ochoty na stosunek płciowy, a także odczuwają stany depresyjne. Menopauza jest okresem bardzo ważnym dla każdej kobiety, to nie ulega wątpliwości. Zmiany zachodzące w organizmie wywołują niepożądane efekty, z którymi podejmujemy walkę przez terapię hormonalną, ale nieocenione w tym czasie będzie także wsparcie bliskich osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here