Nowoczesny żyrandol

Istnieją takie typy lamp, które nigdy tak naprawdę nie odchodzą do lamusa. Niekiedy bywają nieco mniej popularne przez jakiś czas, aby później wrócić triumfalnie do podstawowego nurty dekoracji wnętrz.

Szczególnym przykładem takich produktów oświetleniowych są żyrandole, które obecnie ponownie stały się najpopularniejszym typem opraw do modnych wnętrz domowych. Jak je wykorzystać, aby stworzyć funkcjonalną przestrzeń, a przy tym wpisać się w bieżące trendy?

Żyrandol – czy tylko styl retro?

Na początku trzeba powiedzieć sobie otwarcie – nowoczesne żyrandole to bynajmniej nie tylko konstrukcje oświetleniowe w stylu retro, żywcem wyciągnięte z babcinego salonu. Większości osób wciąż żyrandol kojarzy się z lampą wiszącą, zazwyczaj wykonaną z mosiądzu, z szeregiem ramion, ozdobionych kryształkami, co pozwala uzyskać dekoracyjne odbłyski światła.

Takie modele również pojawiają się obecnie na rynku, choć nie stanowią podstawowego typu oświetlenia. Jakie zatem są nowoczesne lampy wiszące? Co je wyróżnia?

Nietuzinkowa forma

Nowoczesne żyrandole to lampy, które niekoniecznie muszą przypominać tradycyjny produkt tego typu. Coraz częściej bliżej im do rozbudowanych instalacji oświetleniowo-artystycznych lub wręcz rzeźb, które łączą dwie funkcje – dają sporo światła i dekorują wnętrze, stając się podstawowym akcentem, budującym aranżację.

Można spotkać żyrandole minimalistyczne, o kubistycznej bryle, idealnie wpisującej się w przestrzenie nowoczesne lub hi-tech. Rozbudowane rozwiązania o niezmiernie ozdobnym wyrazie mogą ożywić pomieszczenia klasyczne lub retro, nadając im oryginalnego wyrazu.

Żyrandol ma przykuwać wzrok jako efektowny element wyposażenia oraz zapewniać odpowiednią ilość światła jako funkcjonalne oświetlenie główne.

Wysokiej jakości materiały

Przy projektowaniu nowoczesnych produktów oświetleniowych stawia się na wysokiej jakości materiały. Chętnie sięga się po tworzywa nie do końca kojarzone wcześniej z żyrandolami.

Łatwo znaleźć lampy z metalu i szkła, których szeroki wybór oferuje choćby strona: https://lampy.it. Wielu projektantów tworzy także żyrandole z drewna i rozmaitych tworzyw sztucznych.

Tak duże zróżnicowanie sprawia, że udaje się dopasować idealną lampę do każdego wnętrza oraz rozmaitych, indywidualnych upodobań.

A może jednak powroty do przeszłości?

Na początku stwierdziliśmy, że nowoczesne żyrandole zrywają z rutyną konstrukcji retro. Jest w tym sporo prawdy. Z drugiej jednak strony nie odżegnują się od sprawdzonych i ponadczasowych modeli. Wielkim powodzeniem cieszy się obecnie na przykład żyrandol Sputnik lub konstrukcja o przypominająca karczocha (z ang. Artichoke) lub szyszkę.

Wykonuje się je z rozmaitych materiałów i wprowadza szereg modyfikacji. Wszystko po to, aby dostosować uniwersalne klasyki do potrzeb współczesnych użytkowników.

Nie tylko standardowe pomieszczenia

Nietypowe w przypadku nowoczesnych żyrandoli bywa również miejsce ich montowania. Co w nim takiego wyjątkowego? Standardowo umieszcza się tego typu oprawy w pomieszczeniach rekreacyjnych, a zwłaszcza w salonach lub sypialniach.

To jednak nie jedyne przestrzenie, w których zawieszają żyrandole odważni projektanci. Coraz częściej można znaleźć żyrandole w kuchniach, przedpokojach, a niekiedy nawet w łazienkach. Wszystko zależy od wybranego modelu oraz dostępnego miejsca. Tego typu lampa sprawdza się w nich idealnie – oświetla i nadaje mu niepowtarzalnego charakteru.

***

Po żyrandole mogą sięgać miłośnicy klasyki i fanatycy nowoczesności. Lampy tego typu dają sporo światła, a także odmieniają każdą aranżację. Warto je wykorzystać również do własnych celów. A Wy, który żyrandol zawiesilibyście w swoim domu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here