PIT online

PIT-37, PIT online oraz Twój e-PIT to kwestie, którymi już niedługo wielu z nas będzie musiało się zająć. No cóż, tak to już jest, że musimy płacić podatki, bo w przeciwnym wypadku państwo nie miałoby skąd wziąć pieniędzy. Z fiskusem lepiej nie polemizować, bo kary za niepłacenie podatków czy też opóźnienia w regulowaniu naszych zobowiązań mogą być bardzo dotkliwe. Chociaż są i tacy, którzy nie biorą sobie zbytnio do serca tego obowiązku i ciągle mają „na pieńku” ze skarbówką. Ale to już indywidualna sprawa i nie ma co się nią zajmować w niniejszym artykule Wróćmy zatem do meritum, bo nieco od niego odbiegliśmy. Otóż, skoro już musimy rozliczać się z fiskusem, róbmy to przy pomocy programu Twój e-PIT, bo jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

PIT online to ewidentnie znak czasów, w jakich żyjemy. Świetnie, że przeciętny Kowalski może już rozliczać się w taki sposób. Nawiasem mówiąc, tak wiele spraw można już załatwić online, że byłoby jakąś niedorzecznością to, żeby PIT-ów nie udawało się wysłać również w taki sposób. Statystyki podają, że z roku na rok rośnie liczba podatników, którzy składają swoje zeznania przez internet.

Przyjrzyjmy się zatem, w jaki sposób rozliczyć się z urzędem skarbowym online. Otóż, musimy wejść na stronę Ministerstwa Finansów i tak odnaleźć Twój e-PIT . Kiedy już mamy to, musimy zainstalować program, a następnie krok po kroku wypełniamy nasze zeznanie. Najczęściej jest to PIT-37, ale może być inne, bo wszystko zależy od tego, czy mamy kilka źródeł dochodów, czy rozliczamy się z małżonkiem itp. Warto w tym miejscu bardzo wyraźnie podkreślić, że wypełnianie wszystko jedno jakiej deklaracji podatkowej jest bardzo łatwe, ponieważ wystarczy tylko dobrze wpisywać dane z dokumentów, jakie otrzymaliśmy od naszego pracodawcy w odpowiednie rubryki, a system samodzielnie wylicza i nanosi w kolejne rubryki stosowne cyfry.

PIT-37

Gdyby jednak okazało się, że nasze zeznanie podatkowe jest wypełnione błędnie, stosowny urząd podatkowy powiadomi nas o tym fakcie i poprosi o zrobienie korekty. Tę również można wysłać przez internet.

PIT online jest niewątpliwym udogodnieniem, bo nie trzeba specjalnie jeździć do urzędu skarbowego, a tam często jeszcze stać w długiej kolejce, tracąc czas. A tak w dogodnej chwili siadamy przed laptopem czy ekranem swojego komputera i domowym zaciszu możemy rozliczyć się. Dobrze jeszcze byłoby pomyśleć o tym, żeby wysłać pit jak najszybciej, bo w ten sposób skarbówka stosunkowo szybko dokona zwrotu nadpłaconego podatku. Natomiast jeśli będziemy zwlekać z rozliczeniem, ewentualny zwrot otrzymamy z opóźnieniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here