Podwyższony kwas moczowy

Kwas moczowy jest toż ten artykuł przemiany puryn w ludzkim systemie. Puryny mogą korzystać ze spożywanych posiłków, natomiast w większości jednak z wnętrza samego człowieka, a dobrze z kwasów nukleinowych (czyli PODŁOŻA i RNA). Podniesione stężenie kwasu moczowego w pierwszej kolejności kojarzy się z dną moczanową, obecnie jednak wiadomo że kwas tenże może być markerem wielu zaburzeń, a dna moczanowa to właśnie symptom jego nadmiaru.

Nie jest się w organizmie człowieka kwas moczowy?

Kwas moczowy w większości wydalany jest z organizmu przez nerki, czyli z moczem. Reszta usuwana jest przez przewód pokarmowy. W razie np. niewydajności nerek udział przewodu pokarmowego w eliminacji kwasu moczowego narasta. Jak w przypadku każdej substancji stężenie kwasu moczowego zależy od nasilenia jego pozycji w organizmie (i ewentualnie ilości dostarczanej w diecie) oraz od sprawności procesów eliminujących. Zaburzenie stabilności między tymi procesami powoduje odchylenia od normy w stężeniu kwasu moczowego. Właściwe natężenie kwasu moczowego we krwi waha się między 6,4 a 6,8 mg/dl. Do zwiększenia jego stężenia czyli do hiperurykemii może doprowadzić lub zbytnia jego produkcja czy spożycie lub niesprawne wydalanie.

co oznacza podwyższony kwas moczowy

Zaburzenia wydalania kwasu moczowego

Wydalanie kwasu moczowego przez nerki odbywa się w kilku etapach, wpierw kwas podlega filtracji kłębuszkowej, następnie jest też resorbowany (wchłaniany zwrotnie w kanalikach nerkowych) i znowu wydzielany do światła kanalika. Zaburzenie jednego z tych procesów rzutuje na natężenie kwasu moczowego we krwi. Wszystkie choroby w pracy nerek, czyli choroby prowadzące do niewydajności nerek powodują zaburzone usuwanie kwasu moczowego (oczywiście także wielu innych substancji) z organizmu prowadząc do hiperurykemii. Również choroby w okresie których obserwuje się kwasicę (np. w niewyrównanej cukrzycy czy u osób niedożywionych) upośledzają wydzielanie kwasu moczowego do kanalika nerkowego, przez co robi się on w organizmie. Leczenie niektórymi środkami moczopędnymi czy moczówka prosta powodują nadmierną resorbcję zwrotną w kanalikach nerkowych przez co kwasu moczowego we krwi jest niezwykle.

Zbytnia produkcja kwasu moczowego

Zbytnia produkcja relatywnie prowadzi do hiperurykemii Nadmiar kwasu moczowego może pochodzić:
z przyczyn egzogennych – czyli za wiele dostarczane jest go w diecie,
endogennych – nadmiar wynika z wytwórczości własnej organizmu.
Najrzadszymi kłopotami są różnorakie bloki enzymatyczne na szlaku skomplikowanych przemian biochemicznych, które skutkują składaniem się kwasu moczowego w organizmie.
Częstszą endogenną etiologią nadmiaru kwasu moczowego jest nasilone namnażanie i rozpad komórek (w okresu chorób nowotworowych np. białaczek, wskutek działania chemioterapii czy w efekcie rozpadu mięśni np. po urazie zmiażdżeniowym, nadmiernym wysiłku czy w okresu chorób niszczących tkankę mięśniową poprzecznie prążkowaną).
Hiperurykemia może pojawić się także po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here