Posadzki żywiczne

Podłoga to istotny element każdego budynku. Powinna ona nie tylko ciekawie i estetycznie się prezentować, lecz także być wytrzymała oraz trwała. Odporne na uszkodzenia mechaniczne podłoże potrafi służyć niezawodnie przez długie lata. W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszą się posadzki żywiczne. Są one powszechnie stosowane w przemyśle, obiektach handlowych, w magazynach oraz wielu prywatnych domach.

Czym charakteryzują się posadzki żywiczne? 

Posadzki żywiczne są produkowane z żywicy epoksydowej. W procesie produkcji są one łączone z różnorodnymi kruszywami oraz dodatkami pozwalającymi uzyskać estetyczną posadzkę o bardzo dobrych właściwościach mechanicznych.

Obecnie posadzki żywiczne są dostępne w wielu rodzajach. Różnią się one między sobą składem mieszanki. Wyróżnia się:

– posadzki epoksydowe,

– posadzki poliuretanowe,

– posadzki epoksydowo-poliuretanowe,

– posadzki akrylowe.

Posadzki epoksydowe dzieli się także ze względu na grubość zastosowanej mieszanki. Im jest ona większa, tym większe obciążenie jest w stanie przyjąć posadzka. Różnią się one także między sobą sposobem układania. Biorąc pod uwagę ten aspekt, wyróżnia się:

– posadzki żywiczne cienkowarstwowe,

– posadzki żywiczne samorozlewne,

– posadzki żywiczne szpachlowe.

Posadzki żywiczne a ich powszechne zastosowanie 

Posadzki epoksydowe to produkty o szerokim zastosowaniu. Znajdują one powszechne zastosowanie w przemyśle. Obecnie można je bardzo często spotkać w zakładach produkcyjnych, w halach, w magazynach, w biurach, w holach oraz w recepcjach. Przez inwestorów takich obiektów są one cenione przede wszystkim za bardzo wysoką odporność mechaniczną. Ich wysoka trwałość chroni doskonale podłogę przed ścieraniem, zarysowaniami oraz poszczególnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Wytrzymałość, którą mają żywice epoksydowe w dużej mierze przewyższa wytrzymałość betonu.

Tego typu posadzki mają właściwości elektrostatyczne. Dzięki temu na ich powierzchni nie osadzają się ładunki elektryczne, a tym samym nie gromadzi się kurz oraz pył. Taka podłoga zachowuje czystość i estetyczny wygląd, co jest bardzo istotne w przypadku powyższych obiektów. Warunki, w jakich wykonują pracownicy swoje obowiązki w pomieszczeniach z posadzką żywiczną są komfortowe oraz gwarantują bezpieczeństwo. Tego typu posadzki mają także właściwości antypoślizgowe. Wynika to z chropowatości ich powierzchni. Dzięki temu minimalizują w dużym stopniu ryzyko poślizgnięcia się czy upadku.

Posadzki epoksydowe doskonale sprawdzają się także w prywatnych domach. Wielu inwestorów ceni je sobie za walory dekoracyjne. Takie podłogi prezentują się bardzo elegancko oraz sprawiają, że wnętrze ma designerski wygląd. Ich duża zaletą jest to, że można je łatwo utrzymać w czystości. W przeciwieństwie do posadzek ceramicznych czy kamiennych są bardzo ciepłe w dotyku. Można je z powodzeniem stosować na ogrzewaniu podłogowym. Posadzki żywiczne potrafią w wyjątkowy sposób przyozdobić każdy gustownie urządzony salon czy sypialnię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here