Sorbent w praktyce – jak wybrać substancję do usuwania wycieków?

0
1053

Sorbenty to powszechnie stosowane substancje absorpcyjne, które zabezpieczają i usuwają skutki wycieków niebezpiecznych czy trudno usuwalnych cieczy, paliw czy olejów. Jakie są rodzaje sorbentów i jak je dobierać zgodnie z potrzebami?

Cechy sorbentów 

Absorpcyjne sorbenty charakteryzują się przede wszystkim wysoką wydajnością wchłaniania substancji różnego rodzaju. Oznacza to, że mała ilość np. granulatu może pochłonąć znaczne ilości wylanego oleju czy innej czasem niebezpiecznej substancji, powiększając jednocześnie swoją objętość. Inaczej niż w przypadku gąbek, sorbent nie oddaje na zewnątrz tego, co już wchłonął, a to sprawia, że wymownie wpływa na bezpieczeństwo w wielu branżach takich jak mechanika samochodowa czy chemia laboratoryjna. W kwestiach bezpieczeństwa inną istotną cechą sorbentów jest ich specyficzna reakcja na ciepło. Odpowiedni materiał wykonania sorbentu sprawia, że zabezpiecza on ciecz, która w sorbent wsiąknęła przed zapaleniem. 

Zastosowanie sorbentów

Sorbenty stosowane powinny być w zakładach produkcyjnych czy firmach, w których istnieje ryzyko wycieków nie tylko substancji niebezpiecznych, ale i potencjalnie kłopotliwych. Sorbenty występują w postaci mat, poduszek, rolek, nakładek oraz w granulacie. O przeznaczeniach i możliwościach sorbentów mówią ich kolory, i tak:

  • Sorbent niebieski – wchłania olej (w tym mineralny), ropę i produkty ropopochodne. Nie wchłania wody
  • Sorbent żółty – wchłania substancje chemiczne i niezidentyfikowanego pochodzenia 
  • Sorbent biały – wchłania olej, nie chłonie wody i stosowany jest w celu zabezpieczenia przed zanieczyszczeniami powstałymi w wyniku wypadków, awarii 
  • Sorbent szary, uniwersalny – wchłania olej, wodę, płyny przemysłowe, ropę i pochodne, nieagresywne substancje chemiczne

Konieczność posiadania sorbentów w niektórych branżach jest bezdyskusyjna i określona w przepisach. Jednak zdrowy rozsądek oraz zapobiegliwość każą mieć na magazynie sorbent uniwersalny ze sklepu online magazynuj.pl. Rękaw do wygradzania stref przyda się nawet na magazynie sklepu, gdzie pracują wózki widłowe. Niezależnie od rodzaju sorbentu i koloru sorbentu, przed zakupem trzeba upewnić się co do jego zgodności z normą DIN/ISO 14001.

Sorbent – cena 

20-kilogramowe opakowanie sorbentu sypkiego mineralnego, o dużych granulkach i bardzo niskiej emisji pyłów oraz dobrej zdolności wchłaniania to koszt około 40 zł. Za sorbent sypki mineralny, wykonany w 100% z naturalnych składników zapłacimy około 80 zł. Ceny sorbentów uniwersalnych, które idealnie nadają się do tamowania wycieków z maszyn, ale pochłaniają także wodę czy nieagresywne chemikalia w postaci rękawa o długości 1,2 m zaczynają się od 250 zł. Nieco więcej przyjdzie nam zapłacić za sorbenty żółte czy niebieskie. Jeśli zaś miejsce pracy wymaga stosowania tego typu zabezpieczeń obligatoryjnie, najlepiej zaopatrzyć się w zestawy mobilne na wózkach, w których znajdziemy zarówno rękawiczki, poduszki i maty, jak i kombinezony oraz rękawice ochronne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here