Ważne informacje na temat pracy notariusza

Kiedy udajemy się do notariusza, musimy mieć pewność, że jego usługi będą na najwyższym poziomie. Wszak jest to osoba wykonująca zawód zaufania publicznego, która wszelkie sprawy przeprowadzi szybko i skutecznie. Co jeszcze należy wiedzieć na temat pracy notariusza?

Kancelaria notarialna – gwarancja sumienności

Notariusz, zwany niegdyś rejentem, w dzisiejszych czasach przyjmuje klientów w kancelarii notarialnej, gdzie może zajmować się szeregiem usług. Dzięki niemu dokumenty potrzebne do zakończenia transakcji między dwiema osobami zyskają moc prawną.

W kancelarii notarialnej każdy zainteresowany klient skorzysta też z takich usług, jak: spisanie testamentu czy poświadczanie innych dokumentów. Co więcej, pomoc notariusza przyda się także w sytuacji, kiedy dochodzi do przyjęcia spadku czy sporządzenia intercyzy małżeńskiej. Wszystkie owe czynności są oczywiście określane przez Prawo o notariacie.

Czy warto zostać notariuszem?

Odpowiedź na to zadane w nagłówku pytanie może być tylko twierdząca. Nie tylko jest to opłacalny zawód ze względu na zarobki, które wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych (w zależności od typów oraz ilości przeprowadzanych spraw). To profesja dla osoby, która po prostu lubi kontakt z innym człowiekiem. Zrobi wszystko, aby klient był zadowolony z konkretnych usług.

Musi jednak najpierw ukończyć studia prawnicze i zdobyć co najmniej tytuł magistra. Nie jest to bardzo łatwe zadanie, bo po drodze czeka na przyszłego notariusza kilka egzaminów. Samo otrzymanie aplikacji notarialnej to nie wszystko. Ważny jest również egzamin zawodowy oraz odbycie asesury.

Czym się charakteryzuje dobry notariusz?

Jeżeli już uda się młodemu człowiekowi przejść poszczególne etapy, nie będzie on jeszcze pracował na stanowisku notariusza. Uzyska prawo do wykonywanie tego ważnego zawodu dopiero, gdy Minister Sprawiedliwości pozytywnie rozpatrzy wniosek. Co ciekawe, to nie sam notariusz wybiera swoją siedzibę, a ów minister. Wtedy konkretna kancelaria notarialna stanie się jego miejscem pracy.

Dobry notariusz cechuje się odpowiednim podejściem do swoich klientów. Powinien potrafić dość prostym językiem udzielać różnych porad i wyjaśniać wszelkie prawne zawiłości. Dokumenty, które przygotowuje, nie mogą być niezrozumiałe dla laika. Ważne jest przecież, aby każdy wiedział, co dokładnie podpisuje i jakie mogą być przyszłe konsekwencje, jeżeli nie zdecyduje się na wizytę w kancelarii notarialnej.

Artykuł powstał w oparciu o materiały ze strony notariusz-bydgoszcz.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here