Zalety zlecania obsługi przejęć innych podmiotów dla firm zewnętrznych

Decyzja o przejęciu firmy wymaga odpowiedniego przygotowania oraz posiadania dużej wiedzy. Firmy nie zawsze mają możliwość oraz doświadczenie przy sprawdzaniu podmiotów przed ich zakupem. W tym wypadku pomoc firm doradczych może ograniczyć ryzyko takiej transakcji.

Pomoc w ustaleniu celu i przedmiotu zakupu

Firma działa na ryku i przeważnie ma wiedzę tylko o otoczeniu, w jakim funkcjonuje. Stąd ograniczona ocena sytuacji i konieczność korzystania z firm zewnętrznych przy podejmowaniu decyzji. Podmioty takie mają aktualne informacje o rynkach z różnych państw, co pozwala wybrać bardzo atrakcyjne propozycje na przejęcia firm.

Rzetelne informacje o możliwych do przejęcia firmach ułatwiają sprecyzowanie celu samego przejęcia. W ten sposób zostaną zebrane profilowane informacje o szczegółach dotyczących dopasowania podmiotu do planów firmy przejmującej. Często firmy doradcze na tym etapie wykonują wstępną selekcję, aby przedstawić ofertę składającą z tylko z kilku potencjalnych propozycji.

Analiza i realna wycena

Proces przejęcia firm musi się zacząć od realnej wyceny i analizy sytuacji firmy. To pozwoli na negocjacje z właścicielami oraz ułatwi wypracowanie kompromisu. Audyt firmy doradczej powinien obejmować zarówno działalność gospodarczą firmy oraz jej strukturę zatrudnienia, jak i strategię na rynku. Pozwala to na rekomendacje dalszych działań dla inwestora.

Naturalna jest rozbieżność wartości wyceny dokonanej przez obie strony negocjacji. Stad występuje konieczność zebrania dużej ilości danych i posługiwania się przez analityków podobnymi metodami względem cen odtworzenia i wyceny majątku firmy wraz z jej potencjałem na rynku. To umacnia pozycję negocjacyjną firmy, planującej przejęcie firm.

Pomoc w negocjacjach oraz planowanie działań po przejęciu

Firma doradcza może występować jako strona w procesie negocjacji w czasie przejęcia firm. Dla usprawnienia takich rozmów często analitycy służą głosem doradczym przy podejmowaniu decyzji lub konstruować umowy przejęcia. W tym wypadku ostateczna decyzja należy do firmy chcącej dokonać przejęcia firmy.

Jeszcze w fazie negocjacji firma musi posiadać plan działań oraz wykonywanych zmian w przejmowanej firmie. Podmioty doradcze oferują usługi zarządzania takimi podmiotami w pierwszej fazie działalności. Pozwala to na szybsze wdrożenie nowych pracowników oraz kadry kierowniczej tak, aby ograniczyć możliwość przestojów i pomyłek.

Przy przejmowaniu firm liczy się wybór sprawdzonego partnera, czyli firmy doradczej. Chodzi o to, aby były pozyskane rzetelne i obiektywne informacje o podmiocie, który jest obiektem przejęcia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here