Każdy z nas miał styczność z tym bólem. Towarzyszą mu nierzadko biegunka, nadmierne gazy i nudności. Ból brzucha to dolegliwość z którą najczęściej wybieramy się do lekarza. Jakie mogą być jego przyczyny i jak je leczyć?

Rodzaje i przyczyny

Można wyróżnić trzy rodzaje bólu brzucha: słaby, umiarkowany i silny. Może on być powiązany z wieloma chorobami, takimi jak zapalenie trzustki, zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenia błony śluzowej żołądka, choroba wrzodowa oraz choroby jelit. Trzeba pamiętać, że ból brzucha może wystąpić również tuż przed zawałem lub może być obecny przy tętniaku aorty. Nierzadko powiązany jest z biegunkami, śluzem w kale oraz krwią.

Jak rozpoznać ból brzucha?

Odpowiednią diagnostykę bólu jest w stanie wykonać tylko lekarz i nie powinniśmy ryzykować zdrowia szukając odpowiedzi na nasz problem w internecie, jednak warto wiedzieć, co tak naprawdę jest powodem naszych dolegliwości. Jeżeli dokucza nam promieniujący ból od piersi do pleców, któremu towarzyszą wymioty, wzdęcia, pocenie się oraz gorączka, może to oznaczać, że mamy zapalenie trzustki lub pęcherzyka żółciowego. W takim przypadku należy niezwłocznie zadzwonić po pogotowie. Bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia może okazać się rosnący i promieniujący ból do barków i ramion. Oznacza on, że możemy mieć właśnie stan przedzawałowy lub przechodzić zawał. Jednak nie trzeba panikować, bo takie same objawy występują przy niedrożności jelit i pęknięciu wrzodu żołądka. Jeżeli nasz ból występuje po lewej stronie i nasila się przy uciskaniu, może zwiastować zapalenie jelita grubego. Podczas tej choroby bólowi brzucha towarzyszą dreszcze, gorączka, zaparcia lub biegunka. Ból w środkowej części brzucha zazwyczaj zwiastuje atak kolki wątrobowej.

Leczenie

Prawidłowe leczenie naszych dolegliwości powinien ustalić lekarz. Często ból brzucha spowodowany jest nieprawidłową florą bakteryjną jelit. Oznacza to, że w organizmie występuje zbyt mało bakterii jelitowych (Lactobacillus i Bifidobacterium), przez co nasza odporność znacznie spada i nie możemy walczyć ze złymi bakteriami i wirusami. Powinniśmy dążyć do odbudowania ścianki jelit i uzupełnić brakujące minerały i związki. Z pomocą przychodzą odpowiednie preparaty, które znajdziemy między innymi na stronie www.lactoral.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here