Badania diagnostyczne pozwalają zauważyć zmiany w obrębie serca i naczyń krwionośnych. Niestety, najczęściej pacjenci do lekarzy udają się, gdy męczą ich objawy choroby. Wówczas konieczne jest wdrożenie leczenia, a czasem niezbędne jest nawet przeprowadzenie operacji.

Nie zawsze przeprowadzenie operacji serca jest konieczne – wszystko zależy od rodzaju i wielkości zmian. Jeżeli pacjent pamięta o profilaktycznych badaniach diagnostycznych, to szansa, że w przyszłości konieczne będzie przeprowadzenie operacji serca, jest mniejsza – wszelkie zmiany zostaną zauważone we wczesnym stadium, a to oznacza możliwość wdrożenia skutecznego leczenia.

Operacje serca to inwazyjny sposób leczenia, dlatego decyzja o przeprowadzeniu zabiegu zawsze musi zostać podjęta przez specjalistę – kardiologa lub kardiochirurga.

Jakie operacje serca wykonują specjaliści?

Do najczęstszych operacji serca przeprowadzanych przez kardiochirurgów zalicza się:

  • Wymianę zastawki serca. Choroby zastawek objawiają się m.in.: osłabieniem fizycznym, zadyszką i zawrotami głowy. Po wykonaniu badań obrazowych, np.: EKG czy koronarografii, specjaliści mogą zdecydować o operacji, podczas której zostaje wstawiona sztuczna zastawka.
  • Wszczepienie bajpasów. Gdy naczynia krwionośne zwężają się pod wpływem gromadzących się w nich blaszek miażdżycowych, mięsień sercowy może nie otrzymywać tyle tlenu, ile powinien. Jeżeli zmiany są zaawansowane, konieczne jest wszczepienie bajpasów. Umieszczenie w organizmie pomostów naczyniowych przywraca prawidłowe ukrwienie serca.
  • Angioplastykę (balonikowanie). Zabieg przeprowadza się wówczas, gdy doszło do zwężenia lub zamknięcia tętnic wieńcowych. Operacja sercapolega na poszerzeniu poszczególnych tętnic, dzięki czemu krew może swobodnie przepływać i dostarczać tlenu do serca.

Operacje serca przeprowadza się również wówczas, gdy stwierdzona została jedna z wad wrodzonych. Do tych, które leczy się operacyjnie, należą: ubytek w przegrodzie międzykomorowej lub międzyprzedsionkowej, przetrwały przewód tętniczy Botalla i tetralogia Fallota.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here