Dla osób, które jeszcze nigdy nie miały styczności z dziedziną hematologii, nazwa może brzmieć dość zagadkowo. Warto więc, dokładnie wyjaśnić czego ta specjalizacja dotyczy oraz nieco przybliżyć sylwetkę lekarza, który ją reprezentuje, gdyż zajmuje ona bardzo ważne miejsce w medycynie. Szczególnie ściśle powiązana jest z onkologią, transfuzjologią i immunologią.

Czym jest hematologia?

Hematologia to dziedzina, która przede wszystkim zajmuje się układem krwionośnym i jego chorobami. Warto zaznaczyć, że w świecie medycyny to dość nowa dziedzina, gdyż jej rozkwit nastąpił dopiero w połowie ubiegłego stulecia.

Lekarz hematolog to ktoś kto doskonale zna się na całym układzie krwionośnym i procesach w nich zachodzących. Zajmuje się nie tylko samym badaniem krwi, ale również jej właściwościami i upośledzeniem funkcjonowania w organizmie. Pierwszym krokiem jaki podejmie lekarz hematolog będzie skierowanie pacjenta na pobranie krwi, by w późniejszym etapie poddać ją dokładnej analizie.  Co więcej, hematolog może również zlecić badanie szpiku kostnego, gdyż bywa ściśle powiązany z chorobami układu krwionośnego. Bardzo ważne jest, aby w momencie pojawienia się niepokojących objawów szybko oddać się diagnostyce zleconej przez opisywanego specjalistę.

Choroby związane z hematologią

Najczęściej występującym schorzeniem z zakresu hematologii jest niedokrwistość, szerzej znana pod nazwą anemii. Jest to stan gdy w ludzkiej krwi odnotowany został zauważalny spadek stężenia hemoglobiny. Zwykle jest to pochodna niedoboru żelaza, najczęściej spowodowanego nieprawidłową dietą oraz trybem życia. Inną bardzo poważną chorobą z zakresu hematologii są wszelkiego rodzaju białaczki i w tym przypadku błyskawiczny kontakt z hematologiem ma największy wpływ na dalszy rozwój choroby.

Miejsce pracy hematologa

Hematolodzy zwykle pracują na szpitalnych oddziałach hematologicznych. Często zasilają również oddziały onkologiczne oraz transfuzjologiczne. Na terenie Warszawy znajduje się około 10 oddziałów stricte hematologicznych w szpitalach wspieranych przez NFZ. Przy tej okazji warto również wspomnieć, że bardzo wysoką jakością usług oraz niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się również diagnostyka hematologiczna w klinice Medicover.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here