Co oznacza drętwienie palców i jakie są metody leczenia

Drętwienie palców to niejednoznaczny objaw o szerokim spektrum przyczyn. Zwykle zwiastuje przewlekłe schorzenia na tle krążeniowym i neurologicznym, choć może świadczyć też o chwilowych zaburzeniach metabolicznych.

Czym jest drętwienie palców?

Drętwienie palców to zjawisko zwane czuciem opacznym lub parestezjami, oznaczające nieprzyjemne wrażenie zmysłowe zwykle towarzyszące przewlekłym chorobom somatycznym i psychicznym. Dolegliwość charakteryzuje się spowolnieniem reakcji na bodźce dotykowe oraz chwilowym zniesieniem czucia powierzchniowego i głębokiego. Drętwienie palców najczęściej pojawia się na ich opuszkach, ale zdarza się także na powierzchni całych dłoni.

Parestezje palców to bezbolesne doświadczenie wywołujące dyskomfort, opisywane jako mrowienie, szczypanie, kłucie igłami czy parzenie prądem elektrycznym. Często występuje w towarzystwie dodatkowych objawów, jak obrzęki, niezborność ruchowa czy uczucie ciężkości. Tego typu dolegliwość ma szerokie spektrum przyczyn i zwykle towarzyszy ostrym schorzeniom i przewlekłym chorobom na tle neurologicznym, kardiologicznym, metabolicznym, internistycznym i psychicznym.

Co oznacza drętwienie palców?

Drętwienie palców powstaje w efekcie ograniczenia przepływu impulsów nerwowych w obwodowych bądź centralnych drogach układu neurologicznego na skutek działania na ich struktury czynników mechanicznych bądź termiczno-chemicznych. W wyniku blokowania dróg nerwowych na wysokości kręgosłupa lędźwiowego lub w przebiegu kończyny dolnej obserwuje się drętwienie palców stóp. Z kolei zaburzenia kręgosłupa szyjnego i górnego segmentu odcinka piersiowego, a także gałęzi nerwów obwodowych na długości kończyny górnej powodują drętwienia palców rąk.

Etiologia drętwienia palców

Drętwienie palców to niejednoznaczny objaw wymagający drobiazgowej i wielowymiarowej diagnostyki. Wśród najczęściej spotykanych przyczyn wywołujących tego typu dolegliwości wymienia się m.in.:

  • uszkodzenia tkanek miękkich i struktur kostno-mięśniowo-nerwowych oraz stawów w okolicy kręgosłupa szyjnego powstałe w wyniku urazów powypadkowych, powikłań pooperacyjnych i zmian zwyrodnieniowo-reumatycznych oraz wad postawy i anomalii budowy kręgosłupa. Prowadzą one do zwężenia szczeliny międzykręgowej, podrażnień i ucisku korzeni nerwowych w kanale kręgowym oraz ograniczenia przewodnictwa nerwowego w najbardziej odległych odcinkach nerwów obwodowych rąk i stóp;
  • choroby i patologie tkanek miękkich w obrębie rąk i stóp upośledzające miejscowy system krążeniowo-naczyniowy i nerwowy, np. zespół cieśni kanału nadgarstka, przykurcz Dupuytrena, obrzęki kostek, pachwin, dołów pachowych, nadgarstków czy węzłów chłonnych w okolicy kończyn, długotrwałe niefizjologiczne ułożenie kończyny, zmiany zapalne i miażdżycowe kończyn, zwężenia światła naczyń krwionośnych na skutek torbieli i guzów;
  • neuropatie m.in. cukrzycowa i alkoholowa;
  • zatrucia toksycznymi substancjami oraz niedobór pierwiastków i witamin, zaburzenia elektrolitowe;
  • choroby psychiczne, np. w wyniku długotrwałego stresu i silnych emocji, depresji czy hipochondrii.

Metody leczenia drętwienia palców

Charakter leczenia zależy od bezpośredniej przyczyny wywołującej drętwienie palców. W sytuacji, gdy drętwienie palców nastąpiło na skutek niewygodnej długotrwałej pozycji, szybką ulgę przynosi zmiana ułożenia kończyny oraz krótkie ćwiczenia ruchowe, jak krążenie stopą i nadgarstkiem, zaciskanie palców w pięść czy powszechnie znane „żaróweczki”. Z kolei, kiedy źródłem parestezji są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego, prowadzi się rehabilitację ruchową i fizykoterapię, a w zaawansowanych przypadkach stosuje się operacje chirurgiczne uwalniające uciśnięte korzenie nerwowe. W łagodzeniu dyskomfortu zaleca się także miejscowy masaż, unikanie ekspozycji ciała na zimno oraz noszenie luźnej odzieży, niekrępującej ruchów i miejsc z przebiegiem dużych naczyń krwionośnych, np. pachwin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here