Konsolidacja pożyczek – praktyczny poradnik

0
1529

Kumulowanie zadłużenia, szczególnie krótko/średnioterminowego przekłada się często na ograniczenie płynności, a także utratę pozytywnej zdolności kredytowej wymaganej, aby poruszać się właściwie po sektorze kredytowym. Obsługa wielu rat jednocześnie to krótko mówiąc strata czasu i pieniędzy. Dochodzi do tego kontakt z różnymi instytucjami. Konsolidacja pożyczek to jedna z najciekawszych i zdecydowanie najpopularniejszych w kraju metod restrukturyzacji nieco przeterminowanego zadłużenia. Na czym polega? Poniżej znajdziesz wiele praktycznych wskazówek.

Konsolidacja pożyczek w praktyce

W konsolidacji kredytów dochodzi do zamknięcia wszystkich rodzajów zobowiązań (limity kart kredytowych, pożyczki samochodowe, kredyty krótkoterminowe – konsumpcyjne i wiele innych) wobec banków detalicznych oraz instytucji pozabankowych (parabanków). W zamian za to powstaje nowe zobowiązanie w postaci kredytu konsolidacyjnego z jedną ratą iterminem spłaty.

Na rynku występują dwie strategie konsolidacji. Jedna z nich zakłada maksymalne wydłużenie okresu kredytowania w zamian za niską ratę miesięczną. To rozwiązanie dedykowane kredytobiorcom znajdującym się na krawędzi utraty zdolności kredytowej, którzy chcą po prostu przywrócić możliwie najszybciej płynność gospodarstwa domowego.

Druga strategia to skrócenie okresu kredytowania przy wysokiej racie. Tutaj dochodzi do mocnego ograniczenia kosztów konsolidacji, ale w zamian za duży wysiłek ekonomiczny przy spłacie. Oczywiście pierwsza strategia jest najchętniej wybierana, ale nie warto zapominać, że konsolidacja pożyczek charakteryzuje się dość dużą elastycznością.

Obowiązkowy rozwój pozytywnej zdolności kredytowej

Do konsolidacji w banku potrzebujesz zawsze pozytywnej zdolności kredytowej i w zależności od szczegółów regulaminu zabezpieczenia majątkowego, głównie w postaci nieruchomości, papierów wartościowych. Formularz konsolidacji przypomina formą zwykłą pożyczkę gotówkową.

Ekspert Kredytowy z firmy Habza Finanse – Jeśli decydujemy się na konsolidację zobowiązań kredytem bankowym aby uporządkować swoje finanse, dokumenty oraz harmonogram spłat nie borykamy się z brakiem funduszy na spłatę rat. Wtedy możemy podjąć decyzję o konsolidacji w dowolnym terminie. Kiedy konsolidacja ma za zadanie umożliwić nam spłatę rat poprzez zmniejszenie ich wysokości, gdyż nasza sytuacja finansowa uległa pogorszeniu i nie stać już nas na spłatę rat w aktualnej wysokości, należy zrobić to od razu kiedy dostrzeżemy problem. Kredyt konsolidacyjny tak jak każdy inny kredyt może być udzielony osobie, która ma zdolność kredytową. Jeśli nie spłacamy swoich aktualnych zobowiązań i mamy zaległości, będziemy mieli także spore problemy w uzyskaniu kredytu konsolidacyjnego w banku. Dobrze jest także znaleźć firmę zajmującą się oddłużaniem kredytem konsolidacyjnym i złożyć wniosek z pomocą profesjonalnego doradcy.

Co daje konsolidacja?

Doradca odpowiedzialny za przeprowadzenie konsolidacji pożyczek odpowiada za zamknięcie dotychczasowych zobowiązań kredytobiorcy. Odpada zatem dopełnianie różnych formalności oddzielnie w każdej instytucji. Wskazana forma restrukturyzacji zakłada uśrednienie oprocentowania kredytów, a także jedną ratę dopasowaną do aktualnej sytuacji ekonomicznej. Przy niskich stopach procentowych obowiązujących w gospodarce krajowej od ponad dziesięciu lat konsolidacja opłaca się jeszcze bardziej. Czasami konsolidacja zakłada nie tylko spłatę dotychczasowych zobowiązań, ale też wypłatę dodatkowych środków na bieżące potrzeby konsumpcyjne. Można to uznać za pewien bonus dla klientów o dobrych wskaźnikach kredytowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here