Mleko modyfikowane

Oczywistym i bezdyskusyjnym pozostaje fakt, że dla rozwijającego się niemowlęcia najcenniejszym źródłem pokarmu jest mleko matki. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy karmienie piersią jest niemożliwe? Albo nie pokrywa w całości dziennego zapotrzebowania maluszka? Wtenczas z pomocą przychodzi mleko modyfikowane, czyli mleko krowie, składem tak dopasowane, aby jak najbardziej przypominało mleko matki.

Mleko modyfikowane a naturalne

Obniżona ilość białka przy jednoczesnej zmianie jego składu (zmniejszona jest ilość białka kazeinowego, a zwiększona białek serwatkowych) – to jedna z najważniejszych zmian, jaka dotyczy mleka modyfikowanego, aby w możliwie jak największym zakresie przypominało naturalny pokarm. Zwiększona jest również zawartość tłuszczów nienasyconych, których potrzebuje m.in. układ nerwowy do prawidłowego rozwoju. Do mleka modyfikowanego dodawany jest kwas dokozaheksaenowy (DHA) oraz kwas arachidonowy (ARA). Jego skład wzbogacony jest kompleksem witamin i składników mineralnych, a także prebiotyków wykazujących się działaniem bifigodennym, których maluszek potrzebuje do budowania odporności.

Jakie mleko modyfikowane wybrać?

Zwykle decyzja o przejściu na mleko modyfikowane jest trudna dla rodzica, ale nieunikniona (prędzej czy później wprowadzenie mieszanki sztucznej do jadłospisu dziecka będzie konieczne). Warto jednak wcześniej zrobić rozeznanie, jakie produkty są dostępne w sprzedaży, aby tym samym najlepiej dostosować ich rodzaj do potrzeb maluszka. Dla zdrowych dzieci, bez stwierdzonej alergii, atopii, skazy białkowej czy innych chorób, najlepszym wyborem będzie mleko modyfikowane oznaczone cyfrą „1”, które zawiera wiele cennych składników odżywczych. (dedykowane noworodkom oraz niemowlętom do ukończenia 6. miesiąca życia). Po ukończeniu pierwszego półrocza, malec może przejść na mleko następne oznaczone cyfrą „2”. Mleko modyfikowane oznakowane numerem „3” będzie najlepsze dla smyków między 13. a 24. miesiącem życia, „4” dla dzieci między 25 a 29 miesiącem życia. I ostatnie, oznaczone cyfrą „5” sprawdzi się u dzieci powyżej 30. miesiąca życia.

Ile mleka modyfikowanego powinno wypijać dziecko?

Generalnie, każde dziecko jest inne i może wymagać innej ilości jedzenia. Z pomocą w tym zakresie przychodzi schemat żywienia dzieci, który rozwieje wątpliwości – szczególnie wśród niewtajemniczonych rodziców. Informacji można również szukać u pediatry. Zwykle malec do ukończenia sześciu miesięcy życia potrzebuje około 150-200 ml mleka modyfikowanego w przeliczeniu na kilogram masy ciała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here