Opony zimowe

Opony zimowe to specjalny rodzaj ogumienia, który zakładamy, gdy na naszych drogach zaczyna panować zimowa aura. Wówczas, pojawia się potrzeba zastosowania specjalnego rodzaju bieżnika, który będzie skutecznie odprowadzał wilgoć z powierzchni jezdni. Opony zimowe mają również inne zalety, które skłaniają do ich używania. Każdego roku, gdy polscy kierowcy przygotowują się do zmiany ogumienia z letniego na zimowe, pojawia się ten sam problem – jak wybrać opony, by były bezpieczne oraz komfortowe w czasie jazdy? Poniżej postaramy się podpowiedzieć, jak tego dokonać.

Opony zimowe – dlaczego je stosujemy?

Opony zimowe są przystosowane do używania w temperaturze poniżej 5 stopni C. oraz w trudnych warunkach atmosferycznych, zwłaszcza takich jak mróz, śnieg, gołoledź. Poruszanie się po takiej nawierzchni jest prostsze, gdyż w oponach zimowych stosuje się specjalne żłobienia – nazywane lamelami. Są to nacięcia przebiegające poprzecznie względem opony, których zadaniem jest „wgryzać się” w elastyczne, wilgotne podłoże.

Ponadto, w składzie opon zimowych stosuje się mieszanki o zawyżonej obecności krzemionki. Dzięki temu składnikowi, ogumienie nie twardnieje zbyt łatwo, a opona zachowuje swoje elastyczne parametry nawet w bardzo niskiej temperaturze.

Najważniejsze parametry opon zimowych

Rozmiary opon zimowych powinny być takie same, jak opon letnich. Niektórzy są zdania, że należy stosować opony zimowe większego rozmiaru niż te zalecane przez producenta. Specjaliści odradzają jednak takie postępowanie – opony mniejsze pozytywnie wpływają na jednostkową moc nacisku, co przekłada się na przyczepność całego pojazdu względem podłoża. Ponadto, opony mniejsze lepiej radzą sobie z odprowadzaniem błota, wody, śniegu.

Indeks prędkości to kolejny ważny parametr, o którym należy pamiętać w czasie kupowanie opon zimowych. Jego wartość powinna być równa lub większa od maksymalnej prędkości pojazdu, którym się poruszamy. Dopuszcza się stosowanie opon różniących się o jeden stopień od indeksu przewidzianego – ale dotyczy to przede wszystkim opon alpejskich.

Indeks nośności to następna ważna sprawa. Dobierając opony, warto zwrócić uwagę, czy parametr ten odpowiada wskazaniom producenta pojazdu. Odradza się stosowanie opon ani o niższym lub wyższym indeksie nośności – gdyż grozi to możliwością ich szybkiego uszkodzenia.

Opony dobrej jakości – po jakie warto sięgać?

Wszystkim osobom poszukującym opon zimowych dobrej jakości polecamy zapoznać się z ofertą Tire Expert, dostępną pod adresem: https://www.tireexpert.pl/kategoria-produktu/osobowe-zimowe/. Jest ona dedykowana między innymi dla kierowców samochodów osobowych, a także pojazdów innych typów.

Warto podkreślić, że należy unikać opon o podejrzanie niskich cenach – zwłaszcza używanych opon bieżnikowanych. W porównaniu do zwykłych są zdecydowanie cięższe, wykonane z materiałów słabej jakości, a ich karkas może być mocno wyeksploatowany. Opony takie łatwo ulegają uszkodzeniu i nie nadają się intensywnej, długiej jazdy.

Ponadto, odradzamy korzystanie z tanich opon sprowadzanych z państw azjatyckich. O wiele lepiej od nich wypadają europejskie lub nawet naszej krajowe marki produkujące opony dedykowane dla klientów budżetowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here