Ssanie oleju

Płukanie ust olejem to coraz popularniejsza technika, którą stosuje się w celach zdrowotnych. Dlaczego warto ssać olej? Jak to robić? Odpowiedzi na te, a także inne pytania, znajdziesz w naszym poradniku.

Ssanie oleju – jak to robić?

Ssanie oleju jest niekonwencjonalną metodą leczniczą, która ma równie wiele zwolenników, co przeciwników. Wiąże się z pewnymi kontrowersjami, gdyż jak dotąd nie udowodniono w sposób naukowy lub empiryczny, że płukanie ust olejem oddziałuje prozdrowotnie, z drugiej strony osoby praktykujące tę technikę, uważają, że ssanie oleju niesie za sobą mnóstwo korzyści.

Ssanie oleju jest procedurą bardzo prostą i nie zajmuje wiele czasu – wystarczy wziąć do ust łyżkę oleju i płukać nim jamę ustną przez około kwadrans. Możesz to robić dokładnie tak samo, jak z płynem do płukania jamy ustnej, koniecznie jednak nie połykaj oleju i nie płucz nim gardła – mogłoby to być bardzo nieprzyjemne. Olej ma wnikać jedynie między przestrzenie międzyzębowe.

Po wypluciu oleju możesz oczyścić zęby nicią dentystyczną. Na początku płukanie ust olejem może być niezbyt przyjemne, co wynika z faktu, iż olej jest bardzo gęsty. Z każdą minutą będzie jednak mieszał się ze śliną, przez co stanie się rzadszy i łatwiejszy w płukaniu.

Ssanie oleju – dlaczego warto?

Jak już wspomniano, rzeczywisty wpływ ssania oleju nie został udowodniony, istnieje jednak wiele teorii dotyczących tego, jak technika ta oddziałuje na organizm ludzki. Osoby ssające olej, a szczególnie Ci, którzy aktywnie propagują tę metodę, zwracają uwagę, że płukanie ust olejem:

  • ułatwia i przyspiesza wybielanie zębów,
  • odświeża oddech,
  • zapobiega próchnicy i niektórym chorobom przyzębia,
  • zmniejsza poczucie suchości w gardle,
  • zapobiega pierzchnięciu warg,
  • zmniejsza bóle głowy,
  • oczyszcza zatoki,
  • wzmacnia układ odpornościowy,
  • łagodzi przebieg alergii,
  • ułatwia zasypianie.

Ze ssaniem oleju związanych jest kilka ciekawostek. Metoda ta pochodzi z Indii i jest bardzo stara, pierwsze wzmianki o ssaniu oleju pochodzą sprzed ponad 2000 lat. Pamiętaj też, że ssanie oleju nie może zastępować podstawowej higieny jamy ustnej, takiej jak mycie zębów. Za najbardziej zasłużoną osobę dla ssania oleju w ostatnich dziesięcioleciach uważa się doktora Karacha, w Polsce znanym propagatorem metody jest Michał Tombak.

Jaki olej wybrać?

Decydując się na ssanie oleju, musisz wybrać, którym olejem będziesz płukał jamę ustną. Możliwości jest bardzo wiele, tak naprawdę możesz zdecydować się na niemal każdy olej, który jest nieprzetworzony, naturalny i nie ma intensywnego smaku – to bardzo utrudnia płukanie ust olejemSsanie oleju kokosowego? Oczywiście, jeśli tylko zdecydujesz się na ten olej. Inne często wybierane oleje to np. olej sezamowy, słonecznikowe, arachidowy czy olej z pestek dyni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here