Zaparcia u dzieci

Zaparcia mogą występować nie tylko u osób dorosłych, ale również u dzieci. Mamy z nimi do czynienia, gdy maluch wypróżnia się rzadziej, niż raz na 3 dni. Skąd się biorą zaparcia dziecięce, jak sobie z nimi radzić oraz w jaki sposób im zapobiegać?

Przyczyny zaparć u najmłodszych

Zaparcia stosunkowo rzadko występują u niemowlaków, które karmione są wyłącznie mlekiem matki bądź mlekiem modyfikowanym. Niemniej jednak mogą one pojawiać się, gdy maluch zaczyna spożywać pokarmy stałe. Jego układ pokarmowy dopiero uczy się radzić sobie z innymi strukturami, przez co jelita pracują wolniej i w efekcie mamy do czynienia z zaparciami. Zaparcia mogą być również spowodowane:

  • błędami dietetycznymi – zbyt mała ilość błonnika w codziennej diecie,
  • przez niektóre leki,
  • celowym wstrzymywaniem się przed oddaniem stolca – problem ten dotyczy dzieci odpieluchowywanych,
  • chorobami – na przykład związanymi z układem pokarmowym bądź zaburzeniami pracy tarczycy.

Incydentalne zaparcia zwykle nie wymagają konsultacji z lekarzem, jednak jeśli dziecko zmaga się z problemem przez dłuższy okres czasu, warto udać się do pediatry.

Jak zapobiegać zaparciom?

Profilaktyka zaparć skupia się przede wszystkim na wprowadzeniu właściwych nawyków żywieniowych. Dziecko powinno spożywać 5 posiłków dziennie, w regularnych odstępach czasowych. Posiłki te powinny być bogate w błonnik, który znajdziemy przede wszystkim w:

  • świeżych warzywach i owocach,
  • suszonych owocach,
  • produktach pełnoziarnistych,
  • siemieniu lnianym.

Co więcej, należy ograniczyć ilość spożywanych przez dziecko słodyczy, napojów gazowanych czy innego rodzaju produktów zapierających. Do nich możemy zaliczyć na przykład kapustę, groch bądź cebulę. Zadbajmy również o odpowiednie nawodnienie organizmu – dziecko powinno wypijać przede wszystkim wodę (może ona zawierać dodatek mięty czy cytryny, dla poprawy smaku), lecz możemy również zaproponować mu lekką herbatkę bądź świeżo wyciskany sok.

Pierwsza pomoc w zaparciach

Jeżeli zauważymy, że nasze dziecko nie potrafi się wypróżnić, możemy podać mu aboca melilax pediatric – wlewkę doodbytniczą, która spowoduje uwolnienie mas kałowych. Co ważne, aboca melilax pediatric kupisz online, w aptekach internetowych. Przedtem jednak warto porównać ceny, jakie obowiązują w konkretnych miejscach. Dzięki serwisowi gdziepolek.pl sprawdzisz, gdzie kupić leki najtaniej. Dobrym pomysłem będzie również podanie dziecku preparatów z probiotykami oraz prebiotykami, które usprawnią wspomagają pracę układu pokarmowego. Warto zachęcać malucha do aktywności fizycznej, która znacznie poprawia pracę jelit. Na zaparcia u dzieci, które staramy się odzwyczaić od pieluszki, może pomóc trening defekacji. W tym bowiem czasie maluchy często specjalnie wstrzymują oddawanie stolca. Warto pokazać dziecku, że codzienna defekacja w toalecie jest normalną czynnością, która nie kojarzy się z bólem czy dyskomfortem. Na początku możemy delikatnie posmarować odbyt maścią glicerynową, dzięki której oddawanie twardego stolca nie będzie dla dziecka nieprzyjemne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here