Zestresowany? Zrelaksuj się, postaw na chillout

Dzisiaj wszyscy żyjemy szybko, niezależnie od tego, czy jesteśmy jeszcze dziećmi, czy już dorośliśmy. Jeżeli muzyka gra w naszym życiu większą rolę, niż radio w tle, warto zwrócić uwagę na jej niesamowite właściwości. Jeżeli jesteś zmęczony, zestresowany lub miałeś po prostu bardzo wymagający dzień, sięgnij po słuchawki i posłuchaj czegoś spokojnego, odprężającego. W większości przypadków naprawdę możemy poprawić sobie humor.

Do odpoczynku i nie tylko

Muzyka chillout i inne pokrewne gatunki z definicji istnieje po to, aby nas odprężać. Możemy korzystać z niej osobno, na słuchawkach, jak i wykonując nasze ulubione zadania w domu, bawiąc się czy uprawiając sport. Ciekawym połączeniem może być na przykład sesja floatingu z muzyką w tle, czyli wodny odpoczynek w specjalnym, odciętym od świata pomieszczeniu. Niezależnie od tego, jak bardzo męczący masz dzień, nawet kilka chwil z ulubionymi gatunkami muzycznymi powinno pomóc ci nabrać energii i odprężyć się.

Nie tylko umysł, ale i ciało

Choć wydawać by się mogło, że łagodna, spokojna muzyka ma wpływ głównie na nasz umysł, dosięga ona również naszej sfery fizycznej. Nie tylko wpływa ona na nasz autonomiczny układ nerwowy, dzięki czemu odczuwamy konkretne emocje, ale także stymuluje wytwarzanie neuroprzekaźników i wpływa na wydzielanie epinefryny, noradrenaliny, serotoniny czy dopaminy. Wszystkie te czynniki razem wzięte skłaniają nas do odczuwania konkretnych emocji, ale także pobudzają nasze ciało i sprawiają, że po prostu czujemy się lepiej i jesteśmy bardziej „wyluzowani”.

Co poza chilloutem?

Wybór konkretnego rodzaju muzyki zależy najbardziej od naszych preferencji, ale jeżeli poszukujemy spokojnych, łagodnych brzmień, możemy także zainspirować się muzyką klasyczną, epicką, filmową czy niektórymi elementami trapu. Nawet w bardzo energetycznych kierunkach czasem można natrafić na bardziej wyciszające nagrania, dlatego warto szukać na różnych polach i oprócz kolekcji płyt ulubionych artystów budować także swoją własną, unikatową playlistę.

Muzyka od zawsze gra duże znaczenie w życiu człowieka – jesteśmy do niej przywiązani emocjonalnie i odbieramy zarówno jako zwykłą rozrywkę, jak i jedną z ważnych i potrzebnych form sztuki. Może być ona także udaną formą relaksu po ciężkim dniu, dzięki któremu poczujemy się dużo lepiej. Wystarczy, że stworzymy swoją własną kolekcję płyt i utworów, a za każdym razem, gdy będziemy znużeni czy zestresowani, muzyka pomoże nam się odprężyć w naturalny, delikatny, acz bardzo skuteczny sposób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here