prostata

Choć problem nietrzymania moczu przypisywany jest głównie kobietom, tak naprawdę bardzo często występuje również u mężczyzn, nie tylko w podeszłym wieku. Przyczyn odpowiedzialnych za jego wystąpienie, podobnie jak w przypadku kobiet może być wiele. Jednak jedną z najczęściej występujących jest przerost gruczołu krokowego, czyli prostata. Jak to schorzenie wpływa na problemy z kontrolą pęcherza i jak poradzić sobie z tym problemem?

Czym jest prostata?

Mianem prostaty określa się przerost gruczołu krokowego, odpowiedzialnego za wydzielanie płynu wchodzącego w skład nasienia do którego dochodzi na skutek działania męskich hormonów płciowych – androgenów. Problem ten najczęściej dotyczy mężczyzn po 50 roku życia, choć nie jest to regułą. Wczesne objawy wskazujące na zaburzenia w obrębie funkcjonowania gruczołu krokowego powinny być sygnałem do jak najszybszego podjęcia leczenia, gdyż na wczesnym etapie są one możliwe do zniwelowania. Niestety prostata dla zdecydowanej większości mężczyzn jest powodem do wstydu i to tak głębokiego, iż rezygnują oni z udania się do lekarza. Tymczasem wraz z postepowaniem schorzenia, problemy towarzyszące zjawisku pogłębiają się na tyle, że często ich wyeliminowanie staje się niemożliwe.

Pierwsze objawy

Przerost prostaty jest procesem, tak więc nasila się stopniowo i jak każde inne schorzenie daje objawy niemalże od samego początku. Zamiast je bagatelizować i odwlekać w czasie wizytę u specjalisty, warto jak najszybciej zasięgnąć opinii lekarza. Szybko wdrożone odpowiednie leczenie jest bowiem w stanie zahamować postępowanie choroby i zminimalizować jej skutki.

Niepokój powinny wzbudzić nawet pojawiające się sporadycznie nietypowe objawy podczas oddawania moczu, takie jak np. słabszy strumień moczu, pojawienie się strumienia moczu dopiero po chwili pomimo odczuwania silnego parcia na pęcherz, uczucie niecałkowicie opróżnionego pęcherza, częstsze niż zazwyczaj oddawanie moczu, także w nocy, uczucie gwałtownego i silnego parcia, pieczenie odczuwane w trakcie oddawania moczu.

Prostata a pęcherz

Przerost gruczołu krokowego wiążę się też niestety z zaburzeniami w oddawaniu moczu, gdyż jest tuż pod pęcherzem moczowym, przez co mocno wpływa na jego pracę. Zwiększona objętość prostaty powoduje ucisk na pęcherz i przyczynia się do problemów z oddawaniem moczu, w wyniku czego może dochodzić do zatrzymania moczu lub odwrotnie – jego częstego oddawania, któremu zazwyczaj towarzyszy ból, ucisk i pieczenie. Zdarza się też, że pacjent odczuwa silne parcie, które zmusza go do natychmiastowego oddania moczu nad którym trudno mu zapanować. Takie odbywając się poza kontrolą oddawanie moczu określa się mianem nietrzymania moczu, in. NTM.

Nietrzymanie moczu samo w sobie jest dolegliwością niezwykle uciążliwą. Jeśli dodatkowo łączy się z przerostem prostaty, wówczas dyskomfort odczuwany przez pacjenta staje się jeszcze większy. Podobnie jak uczucie wstydu, które towarzyszy mężczyznom w obydwu schorzeniach. Aby choć w niewielkim stopniu je zminimalizować można sięgnąć po dyskretne produkty chłonne przeznaczone dla mężczyzn zmagających się z nietrzymaniem moczu. Dzięki swojej budowie są nie tylko bardzo chłonne, ale jednocześnie dyskretne i co ważne wygodne, gdyż swoim kształtem dostosowują się do anatomicznej budowy ciała. Poza tym, że doskonale chłoną wilgoć, dodatkowo niwelują nieprzyjemne zapachu, pozostawiając na skórze przyjemne uczucie świeżości i suchości.  Mogą być stosowane każdego dnia.

Leczenie prostaty

Rodzaj stosowanych metod leczenia w przypadku prostaty uzależniony jest od stopnia zaawansowania schorzenia. Rozróżnia się dwie podstawowe metody leczenia – farmakoterapię i leczenie chirurgiczne, często uzupełniające się nawzajem. Kiedy stosowanie leków nie przynosi pożądanych rezultatów i okazuje się być niewystarczające wówczas przeprowadza się zabieg chirurgiczny. Z kolei farmakoterapia bywa uzupełnieniem leczenia operacyjnego, wspierającego powrót pacjenta do pełnej sprawności.

Skuteczność każdej z nich uzależniona jest od czasu wdrożenia, stopnia nasilenia objawów oraz ogólnej kondycji organizmu. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze prostata wymaga radykalnego leczenia. Zdarza się, że wystarczające okazuje się być leczenie zachowawcze. Niekiedy rozrost gruczołu krokowego jest na tyle powolny, że nie daje żadnych uciążliwych dla mężczyzny objawów. W takiej sytuacji wystarczy jedynie kontrolować przebieg tego procesu bez konieczności podejmowania konkretnego leczenia. O tym jakie działania podjąć i czy je podejmować zawsze powinien zadecydować specjalista. I od kontaktu z nimi należy rozpocząć walkę o swoje zdrowie, pokonując wewnętrzne obawy i wstyd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here