Warszawskie ciekawostki

Każde miasto – czy to w Polsce, czy na świecie – ma swoje ciekawostki, które nadają mu unikatowego charakteru. Należą do nich zarówno legendy o powstaniu danego miejsca, czy o losach jego mieszkańców, jak również współczesne wydarzenia. Co zatem warto wiedzieć o naszej stolicy?

Jedyna taka w Europie!

Polska w większości rankingów wypada dość słabo. Tymczasem jednak mamy się czym pochwalić: nasza stolica uchodzi za jedną z najbardziej zielonych w Europie. Łączna ilość parków sięga 88, a zajmują aż jedną czwartą powierzchni całego miasta! Wśród najbardziej znanych są Łazienki Królewskie i Ogrody w Wilanowie, ale każdy z mieszkańców na pewno posiada swój ulubiony zakątek.

Warto przy tym wspomnieć, że Warszawa jest jedyną stolicą w Unii Europejskiej, która posiada rezerwat przyrody w pobliżu centrum. Jest to Jeziorko Czerniakowskie, położone na Mokotowie i oddalone od centrum o około 6 km.

Palma

Sztuczna palma daktylowa ustawiona na rondzie imienia Charlesa De Gaulle’a, pośrodku skrzyżowania Alej Jerozolimskich i Nowego Światu, bez wątpienia jest symbolem Warszawy. Znajduje się na swoim miejscu już 17 lat, gdyż została tam usytuowana 12 grudnia 2002 roku. Pytanie brzmi jednak, czy to pozytywny, czy negatywny symbol?

Palma budzi wiele kontrowersji od samego początku swojego istnienia. Jest projektem artystycznym Joanny Rajkowskiej, zainspirowanym jej pobytem w Izraelu. Początkowo projekt „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich” zakładał nawet cały szpaler takich drzew, ale ostatecznie autorka zdecydowała się tylko na jedną palmę daktylową.

Dekoracja została wykonana z naturalnych i sztucznych materiałów i mierzy 15 metrów wysokości. Osadzona jest na betonowej konstrukcji, która zapewnia jej stabilność. Od samego początku budzi kontrowersje, związane między innymi z jej wymową polityczną, kosztami utrzymania i prawami autorki. Wielokrotnie toczyły się dyskusje o jej pozostawieniu lub usunięciu, ale jak wynika z sondaży, większość mieszkańców miasta opowiada się za zachowaniem instalacji.

Unikatowe Muzeum Neonów

Neony były bardzo popularne w czasach komunizmu. Kiedy odszedł, w celu upamiętnienia tego okresu i jego charakterystycznych symboli, powstało właśnie Muzeum Neonów, które mieści w sobie najciekawsze ich egzemplarze.

O innych, równie interesujących miejscach, przeczytać można na stronie Kurier Warszawski, gdzie często propagowana jest kultura, edukacja i sztuka.

Najludniejsze miasto Polski

Jak przystało na stolicę, która tętni życiem i stale się rozwija, Warszawa pełna jest mieszkańców, których liczba przekracza 1,8 mln. Dzięki temu miasto wyprzedza wszystkich konkurentów, takich jak Kraków, Poznań czy Wrocław. Bez wątpienia stanowi też jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla inwestorów, chętnie rozwijających w stolicy swoje firmy. Nie dziwi, że gdy przybywa ludzi i firm, biurowce i osiedla wyrastają jak grzyby po deszczu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here